16. Oktobris 2018 /NR. 42 (1048)
Redaktora sleja
Tiesas efektivitāte īstajā laikā
2

Mirkli pirms 13. Saeimas vēlēšanām šajā procesā tika iesaistīta arī tiesu sistēma.

3. oktobrī Administratīvā rajona tiesa saņēma politisko partiju apvienības "Latvijas Reģionu Apvienība" (LRA) pagaidu aizsardzības lūgumu uzlikt par pienākumu VSIA "Latvijas Televīzija" nodrošināt LRA premjera kandidāta dalību televīzijas debatēs, kas bija paredzētas 5. oktobrī, tātad pēdējā vakarā pirms Saeimas vēlēšanām, un kurām partijas piešķīra ļoti lielu nozīmi, ņemot vērā to, cik daudzi vēlētāji saskaņā ar aptaujām vēl nebija izlēmuši, par ko balsot.

LRA pamatoja savu lūgumu tiesai, apstrīdot Latvijas Televīzijas kritēriju, pēc kura tika izvēlēti debašu dalībnieki. Televīzija bija noteikusi, ka pēdējās priekšvēlēšanu debatēs 5. oktobrī piedalīsies tikai to politisko spēku premjera kandidāti, kas saskaņā ar SKDS aptauju 2018. gada jūlijā pārsniedza 2 % reitinga robežu. Tomēr situācija dažos mēnešos bija mainījusies, LRA reitingam septembra aptaujās sasniedzot 2,2 % rādītāju, un apvienības pārstāvji to izmantoja par argumentu, pieprasot dalību debatēs arī savam kandidātam. Tiesa lēma par labu LRA, un tās pašas dienas vakarā politiskais spēks bija pārstāvēts televīzijas debatēs.

Pilnais lēmuma teksts būs pieejams tikai 19. oktobrī, taču saīsinātajā versijā tiesa izklāstījusi savus galvenos apsvērumus. Tā atzina, ka Latvijas Televīzijai ir rīcības brīvība noteikt priekšvēlēšanu raidījumu norises kārtību un sadalīt raidlaiku starp politiskajām partijām. Tiesa arī atzina par pieļaujamu televīzijas izvēlēto kritēriju – katras partijas nozīmīgumu un aktualitāti vēlētāju vidū, uz ko pamatojoties partijai piešķiramais raidlaiks var būt atšķirīgs. Vienlaikus tiesa konstatēja, ka šis kritērijs konkrētajā situācijā ir piemērots nepareizi, tādējādi pieļaujot rīcības brīvības izmantošanas kļūdu. Izstrādājot priekšvēlēšanu raidījumu plānu, televīzijai bija jārēķinās, ka situācija var mainīties, un jāparedz iespēja ņemt vērā aktuālos datus. Ja mērķis ir informēt vēlētājus par politiski nozīmīgākajām partijām, tad jūlija datu izmantošana oktobra sākumā šo mērķi var nesasniegt, turklāt pieteicēja dati par augustu un septembri atbilst pašas televīzijas izstrādātajam 2 % kritērijam.

Tādējādi tiesa uzlika pienākumu Latvijas Televīzijai nodrošināt LRA premjera amata kandidāta dalību 5. oktobra vakara debatēs. Tiesas lēmums par pagaidu noregulējumu stājās spēkā nekavējoties un tika arī izpildīts.

Ņemot vērā situācijas nozīmīgumu, savus motīvus tiesa izklāstīja arī tajā pašā dienā izplatītajā preses relīzē. Savukārt, komentējot tiesas ātro rīcību, Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja Ilze Freimane norāda: ja šo lietu skatītu vēlāk, pagaidu noregulējumu vairs nevarētu piemērot un jebkāds nolēmums mērķi vairs nesasniegtu.

Šis gadījums ir spilgts efektīva tiesas darba piemērs. Ja tiesa nebūtu radusi iespēju šo pēdējā brīdī iesniegto pieteikumu izskatīt, iespējams, vēlāk varētu sagaidīt pat vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu, ņemot vērā, cik līdzvērtīga un asa šoreiz bija cīņa par iekļūšanu 13. Saeimā. Tagad šāda iespēja vismaz šajā kontekstā atkrīt. Tātad tiesas efektivitāte ir stiprinājusi arī demokrātiskā procesa stabilitāti Latvijā.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Tiesas efektivitāte īstajā laikā. Jurista Vārds, 16.10.2018., Nr. 42 (1048), 2.lpp.
patīk
drukāt
VISI RAKSTI 16. Oktobris 2018 /NR. 42 (1048)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
16. Oktobris 2018 / 09:41
3
ATBILDĒT
Skaisti, 2015.gadā tika aizturēts tā dēvētais „Imantas pedofils", kurš aizturēšanas brīdī tika turēts aizdomās par divu noziegumu izdarīšanu. „Imantas pedofils" vērsās Administratīvajā tiesā ar lūgumu par pagaidu noregulējuma piemērošanu - atbrīvošanu trešā nozieguma izdarīšanai, jo, pirmkārt, skaitlis „3" tautas ticējumos ir laimīgs skaitlis. Otrkārt, kungs iesniedza aptaujas rezultātus, kurā bija norādīts, ka par viņu neko nav dzirdējuši 66% Latvijas iedzīvotāju, kuri vēl nav izdarījuši izvēli - atbalstīt pedofila kungu vai nosodīt to. Saprotams, ka Tiesa apmierināja lūgumu un atbrīvoja kungu trešā nozieguma izdarīšanai.
Kabacis > Seskis
16. Oktobris 2018 / 12:44
1
ATBILDĒT
Seska komentārā ietvertajai ironijai šoreiz iztrūkst ierastā ''kā ar naglu pa galvu'' trāpīguma. Vai kāds cits būtu sācis izmantot Seska cildeno vārdu jeb arī Seskis sācis zaudēt formu? (grūtas brīvdienas?).
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties