18. Decembris 2018 /NR. 51/52 (1057/1058)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ārvalsts likumu piemērošana civillietu iztiesāšanā
2
LL.M.
Valts Nerets
ZAB "Sorainen" zvērināts advokāts 

Kolīziju normas norāda, kuras valsts tiesības ir piemērojamas konkrētajām tiesiskajām attiecībām. Kolīziju normas tiesām ir jāpiemēro civillietās ar ārvalsts elementu, un tikai šādās civillietās kolīziju normas pilda trīs galvenās funkcijas. Šīs funkcijas ir, pirmkārt, noteikt priekšnoteikumus, saskaņā ar kuriem tiesa ir kompetenta izskatīt lietu; otrkārt, noteikt piemērojamās tiesību normas strīda izšķiršanai; treškārt, noteikt apstākļus ārvalsts tiesu nolēmumu atzīšanai un izpildīšanai.1

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
AA
18. Decembris 2018 / 18:55
0
ATBILDĒT
Autora piedāvātā tēma ir aktuāla, visnotaļ interesanta un Latvijas juridiskās domas attīstībai noderīga. Uzteicams tiesu prakses apskats, tomēr žēl, ka autors nav vēlējies to izvērst zinātniski dziļākā vēstījumā. Latvijā vismaz trīs tiesību zinātņu doktori savās disertācijās, monogrāfijās un publikācijās ir izteikuši atziņas par ārvalsts tiesību piemērošanas problēmu jautājumiem. Tāpat Latvijas augstskolu bibliotēkas glabā augstvērtīgu juridisko literatūru par šo tēmu, kura līdz šim nav apgūta.

Diskusiju vērta ir termina "ārvalsts elements" lietošana. Tas šķiet novecojis.
Tāpat jautājumā par ārvalsts tiesību satura noskaidrošanas izmaksām, ja tiesa tās piemēro ex officio, autors atbildi nesniedz. Cik taisnīgi šādas izmaksas būtu uzlikt kādai no pusēm vai tās uzņemtos valsts, tas ir, visi nodokļu maksātāji, tajā skaitā raksta autors?
Jūlija Kolomijceva > AA
19. Decembris 2018 / 08:48
0
ATBILDĒT
Attiecībā uz ārvalsts likuma satura noskaidrošanu un saistītajām izmaksām to var regulēt ļoti dažādi. Piemēram, Vācijā pieaicina vietēju ekspertu, kas pārzina noteiktas citas valsts tiesības. Tas var būt, piemēram, augstskolas mācībspēks vai praktizējošs jurists, kam tiesa uzdod jautājumus.
Ja runa ir par Eiropu, LR tiesa var vērsties pie citas attiecīgas valsts iestādēm ar jautājumiem par ārvalsts likuma saturu, man pašai un dažiem kolēģiem bija pozitīva pieredze šajā sakarā. Lai arī tas aizņem laiku.
Iespējams, Tieslietu ministrija kaut kad varētu arī pievērsties konkrētajam jautājumam, lai pilnveidotu un precizētu CPL regulējumu, jo spēkā esošās tiesību normas var interpretēt, dažādi liekot uzsvarus, kā rezultātā arī secinājumi par 'to, kas, kam, ko, kad un kādā apmērā jādarā, būs atšķirīgi.
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties