Apskatāmais jautājums ir aktuāls tā iemesla dēļ, ka katra nolēmuma izpilde ir būtiska kā no tiesiskā, tā arī no psiholoģiskā aspekta. Civillietās katrs spriedums ietekmē noteiktu personu un tās personas, kas ir ciešāk vai mazāk cieši saistītas. Nolēmuma fiziskas realizēšanas iespēja norāda uz sabiedrības briedumu tiesību un pienākumu piemērošanā. Tas nav un nevar būt mazāk svarīgs jautājums kā tiesas spriešanas process vai konkrētas materiālās tiesību normas piemērošana civiltiesiskajās attiecībās. Pēc autora domām, nebūs pārspīlēti teikt, ka nolēmumu izpilde ietekmē personu rīcību vai nu tiesību normu ievērošanas, vai gluži pretēji – neievērošanas virzienā ilgākā laika periodā.
Tiesas spriedums vai lēmums, kas vienā vārdā tiek saukti par nolēmumu, ir viens no tiem rakstītiem informācijas nesējiem, kurš personām, uz kurām tas attiecas, ir obligāts. To, ka minētais jautājums ir svarīgs valstī kopumā, norāda tiesību norma, kas joprojām pastāv Krimināllikumā un nosaka, ka "(1) par tiesas nolēmuma (..) vai izpildes kavēšanu (..), ja to izdarījusi persona, kurai tas pēc likuma vai uzlikta uzdevuma bija jāizpilda, – soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu".1
Te jācitē likuma "Par tiesu varu" 16. panta otrā un ceturtā daļa, kas nosaka, ka "spriedums, kas stājies likumīgā spēkā, ir izpildāms", "šādam spriedumam ir likuma spēks, visiem tas ir obligāts un pret to jāizturas ar tādu pašu cieņu kā pret likumu".2 Tas nav un nevar būt apstrīdams, jo jau vairāk nekā 25 gadus mēs visi esam tam piekrituši un pēc savas izpratnes to centušies pildīt.
Mēs dzīvojam sabiedrībā, kurā ir pieņemts ievērot likumu, tātad arī pildīt tiesu nolēmumus. Taču ir pietiekami daudz gadījumu, kad tiesu nolēmumi vai nu nav izpildāmi, vai arī, tos izpildot, nepamatoti tiek ietekmētas citas personas, kuru likteņi ar nolēmumu tiek ietekmēti. Iepazīstoties ar informācijas apjomu, kas pieejams publiskajā telpā, autors ir konstatējis, ka salīdzinoši maz mūsu sabiedrībā ir apskatīti jautājumi par tiesas nolēmumu izpildāmību civillietās un tām sekām, kas var rasties konkrētās situācijās. Autors šajā rakstā apskatīs tikai vienu, pavisam nelielu jautājumu, kas tiešā veida skar ne tikai strīdā, kas nonācis līdz tiesai, iesaistītās puses, bet arī saistītās personas, kuras tiek ietekmētas ar tiesas taisīto nolēmumu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.