19. Marts 2019 /NR. 11 (1069)
Skaidrojumi. Viedokļi
Apjomīgas izmaiņas piedziņas vēršanā uz kustamo mantu
1
Mg. iur.
Inta Kešāne
Zvērināta tiesu izpildītāja 

Kārtība, kādā vēršama piedziņa uz parādnieka kustamo mantu, ir noteikta Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL) 71. nodaļā. 2018. gada 1. martā tika pieņemti apjomīgi grozījumi CPL, kas stājās spēkā 2018. gada 1. jūlijā, un šo izmaiņu iniciators bija Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome, secinot, ka sociālekonomiskās attīstības rezultātā piedziņas uz kustamo mantu tiesiskajā regulējumā ir nepieciešami kompleksi grozījumi.1 Šajā rakstā apskatītas būtiskākās CPL 71. nodaļas izmaiņas, pretstatot tās iepriekšējam regulējumam.

Sekojot CPL 71. nodaļā ietvertā regulējuma transformācijai, redzams, ka līdz pēdējām apjomīgajām izmaiņām tika veikti atsevišķi grozījumi, taču piedziņas vēršanas uz kustamo mantu procedūras vadlīnijas tika saglabātas no pirmskara Latvijas tiesiskā regulējuma, savukārt tas lielā mērā bija saglabāts no bijušās Krievijas tiesību sistēmas.

No pirmskara Latvijas tiesību sistēmas pārņemtais piedziņas vēršanas uz kustamo mantu regulējums vairāk attiecināms uz sadzīves priekšmetu piespiedu pārdošanu. Šāda piedziņa bija efektīva tiktāl, ciktāl sadzīves priekšmetu otrreizējās realizācijas tirgus pieļāva tos pārdot par pietiekami augstu cenu, lai varētu segt pārdošanas izmaksas un atgūt parādu. Izsoles rīkošanas lietderības noteicošais faktors ir pircēju interese par izsoles objektu. Ja pircējus neinteresē iespēja iegādāties izsolē piedāvātos priekšmetus, tad šādu izsoli nav lietderīgi rīkot.

Pēdējo 20 gadu laikā inovāciju un tehnoloģiju attīstības rezultātā mantu, it īpaši elektropreču, kalpošanas mūžs aizvien sarūk. Nopirkt jaunu lietu ir lētāk nekā salabot veco. Līdz ar jaunu preces modeli iepriekšējais ievērojami zaudē savu vērtību.

Lietderības apsvērumi kā kritērijs konstatēto kustamo mantu apķīlāt vai neapķīlāt ir nostiprināts CPL 573. pantā, nosakot, ka tiesu izpildītājs kustamās lietas neapķīlā, ja varētu būt neiespējami tās pārdot un sprieduma izpildes izdevumi varētu pārsniegt no pārdošanas iegūstamo naudas summu. Jautājums par lietderību mantu apķīlāt ir atstāts tiesu izpildītāja izlemšanai.2

Šobrīd vairumā gadījumu nav lietderīgi braukt pie parādnieka uz dzīvesvietu, jo prognozējams, ka tur netiks konstatēta pietiekami vērtīga manta, par kuru izrādītu interesi pircēji un atgūtie naudas līdzekļi ne tikai segtu pārdošanas izmaksas, bet arī parādu vai vismaz daļu no tā. Daudz efektīvāk dzīvesvietas apsekošanai veltīto laiku varētu izmantot, veicot parādnieka mantas pārbaudi dažādos reģistros, kuru skaits un pieejamība tiesu izpildītājiem aizvien palielinās. Turklāt pašlaik aktuālāka un lietderīgāka ir piedziņas vēršana uz parādnieka bezķermeniskām lietām, piemēram, kapitāla daļām un finanšu instrumentiem, bet iepriekš CPL 71. nodaļā piedziņas kārtība uz šāda veida lietām nebija pietiekami regulēta.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
RaimO
12. Maijs 2019 / 20:15
0
ATBILDĒT
Visefektīvākās ir t.s. Holandiešu izsoles, kurās, ja cena netiek solīta uz augšu, tad tajā pašā izsolē notiek solīšana ar lejuejošu soli ar iespēju atkal solīt uz augšu! Šādas izsoles sevi ir pierādījušas jau kopš 16.gadsimta! Kāpēc jātērē laiks un nauda uz 2.izsoli, ja 1.izsolē īpašums netiek nosolīts?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties