14. Maijs 2019 /NR. 19 (1077)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesas nevēršanās pēc prejudiciālā nolēmuma kā ES tiesību pārkāpums: jaunākā EST judikatūra
1
Dr. iur.
Arnis Buka
 

2018. gada nogalē Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) pieņēma spriedumu no pirmā acu uzmetiena šķietami samērā tehniskā un plašākai publikai maz interesējošā nodokļu tiesību lietā C-416/17 Komisija pret Franciju.1 Taču šis spriedums ir ļoti interesants no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) institūciju kontroles pār dalībvalstu tiesām skatpunkta, jo ir pirmais, kurā EST ir apmierinājusi Eiropas Komisijas prasību atzīt dalībvalsti par vainīgu ES tiesību pārkāpumā šīs valsts tiesas nevēršanās pie EST pēc prejudiciālā nolēmuma dēļ. Minētās lietas apskats un analīze tad arī ir šā raksta centrā.

Pienākums vērsties pie EST pēc prejudiciālā nolēmuma

Līguma par Eiropas Savienības darbību (turpmāk – LESD) 267. pants attiecībā uz prejudiciālo nolēmumu procedūru nodala divas dažādas ES dalībvalstu tiesu kategorijas – pēdējās instances tiesas un pārējās tiesas, kuru nolēmumi ir pārsūdzami. Ja ar ES tiesībām saistīts jautājums ir radies tiesai, kuras nolēmumu var pārsūdzēt, tad vēršanās pie EST nav obligāta.2 Savukārt atbilstoši 267. panta trešajai daļai, ja "šādu jautājumu ierosina par lietu, ko izskata dalībvalsts tiesa, kuras lēmumus saskaņā ar attiecīgās valsts tiesību aktiem nevar pārsūdzēt," tad vēršanās pie EST ir obligāta.

Pats LESD 267. panta teksts neparedz nekādus izņēmumus no pēdējās instances tiesu pienākuma vērsties pēc prejudiciālā nolēmuma.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Arta Snipe
14. Maijs 2019 / 08:41
8
ATBILDĒT
Mēs nejauši domājam par vienu un to pašu, jo es jau gatavoju iesniegumu par AT nevēršanos EST jautājumā par Dir 2006/112/EK 135.1)l) pareizu piemērošanu lietā SKC-42/2019. Manuprāt, AT spriedums Cilfit testu neiziet.
Paldies par idejām!
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties