24. Septembris 2019 /NR. 38 (1096)
Skaidrojumi. Viedokļi
Nākamā pietura – mākslīgais saprāts?
Jānis Dreimanis
Tiesu administrācijas Projektu vadības un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja vietnieks datu analītikas jautājumos 

Šķietami ik dienu publiskajā telpā parādās ziņas par jauniem sasniegumiem mākslīgā saprāta jomā. Šādi mūs uzrunā ziņas par mākslīgā saprāta spēju izšķirt objektus attēlos, atpazīt emocijas runā un sejas attēlos, vadīt automašīnu, šķirot gurķus vai paredzēt Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumus ar 79 % precizitāti.

Patiesību sakot, šodien pārsteigt ar jaunumiem mākslīgā saprāta attīstības jomā vairs nevar. Tas nemanot ir radis ceļu daudzās mūsu dzīves jomās,1 taču līdz šim šķietami nav skāris tieslietas.

Un ne velti – lai gan pastāvīgi lasām par tehnoloģiju jau izraisīto un vēl tikai briestošo izzūdošo darba vietu un bezdarbnieku skaitu, dažbrīd minot pat 40 % darba vietu zudumu turpmākajos 15 gados,2 šajos sarakstos reti, ja vispār, tiek minēti juridisko profesiju pārstāvji.

Šai kontekstā nozīmīgi, ka Eiropas tiesu sistēmu efektivitātes komisija (CEPEJ) jau ir izlēmusi negaidīt, kad mākslīgā intelekta tehnoloģijas negaidot ienāks tiesu sistēmā, bet ir nolēmusi panākt tām pretī un jau izstrādājusi vadlīnijas mākslīgā intelekta ētiskai izmantošanai tieslietu sistēmā.3 Šī pati organizācija pat ir apkopojusi praktiskus piemērus, kā mākslīgais saprāts ir radis vietu Eiropas valstu tieslietās.4 Minētais apkopojums gan neveido priekšstatu, ka lēmumus tiesnešu vietā jau tagad pieņem izsmalcinātiem algoritmiem apveltīta un apmācīta mašīna vai arī tiesu apmeklētājus informē par viņu pieteikuma rezultātu, pirms tas vēl iesniegts tiesā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties