8. Oktobris 2019 /NR. 40 (1098)
Tiesību prakse
Jaunākie ECT nolēmumi lietās pret Latviju

Septembra ietvaros Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir pasludinājusi trīs nolēmumus lietās pret Latviju: 5. septembrī kļuva zināms spriedums lietā "Andersone pret Latviju", tiesnešiem vienbalsīgi atzīstot, ka ir pieļauts Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) pārkāpums; tam sekoja 19. septembra spriedums lietā "Andersena pret Latviju," secinot, ka iesniedzējas tiesības uz ģimenes dzīves neaizskaramību nav aizskartas, tomēr ir pieļauts Konvencijas 6. panta – pušu procesuālā vienlīdzība – pārkāpums. Visbeidzot, 26. septembrī ECT pasludināja lēmumu lietā "Žerebkovs pret Latviju", vienbalsīgi noraidot iesniedzēja sūdzību.

Spriedums lietā "Andersone pret Latviju"

Kā izriet no Ārlietu ministrijas apkopotās informācijas par spriedumu lietā "Andersone pret Latviju",1 2011. gada 7. decembra iesniegumā ECT iesniedzēja sūdzējās par vairāk nekā 12 gadus ilgušo civillietas izskatīšanu nacionālajās tiesās. Tāpēc šajā spriedumā ECT atgādināja tās judikatūrā nostiprināto principu, ka ikvienas tiesvedības ilgums ir jāvērtē kontekstā ar konkrētās lietas faktiem, papildus ņemot vērā tādus kritērijus kā lietas sarežģītība, iesniedzēju un kompetento iestāžu rīcība un procesā skartās intereses.

Balstoties uz minētajiem apsvērumiem, ECT ieskatā, iesniedzējas lieta nebija sarežģīta. Vienlaikus ECT konstatēja: lai gan iesniedzēja un viņas pārstāvis vairākas reizes neattaisnoti neieradās uz tiesas sēdēm, tas īpaši neietekmēja procesa kopējo ilgumu; tāpat iesniedzējai bija jāparedz, ka, grozot sākotnējo prasības pieteikumu, lieta tiks skatīta no jauna; turklāt iesniedzēja nebija ievērojusi likumā noteikto kārtību ekspertīzes nozīmēšanai un eksperta izdevumu apmaksai, kas arī nedaudz paildzināja lietas virzību tiesā.

Savukārt, vērtējot kompetento iestāžu rīcību, ECT secināja, ka nacionālās tiesas atlika lietas izskatīšanu deviņas reizes, kas attiecīgi pagarināja procesu par vairāk nekā trīs gadiem. Turklāt lietā vēl bija konstatējami vairāk nekā trīs gadus ilgi posmi, kad apelācijas un kasācijas instancēs lietā nenotika nekādas darbības, kas ievērojami paildzināja lietas izskatīšanu. Tādējādi, balstoties uz minētajiem apsvērumiem, ECT secināja, ka konkrētajā gadījumā tiesvedība patiesi bija pārmērīgi ieilgusi un lieta netika izskatīta saprātīgā termiņā, un līdz ar to konstatējams Konvencijas 6.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties