29. Oktobris 2019 /NR. 43 (1101)
Skaidrojumi. Viedokļi
Briseles Ibis regulas piemērojamības noskaidrošana un jurisdikcijas noteikšana Latvijas tiesu praksē
1
Mg. iur.
Matīss Vingris
Augstākās tiesas Civillietu departamenta senatora palīgs 

Senāts 2019. gadā ir saskāries ar tiesību jautājumiem starptautiskajā civilprocesā. Veicot tiesu prakses izpēti par šiem jautājumiem, autors secināja, ka Eiropas Savienības regulu – Padomes Regula (EK) Nr. 44/2001 par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi civillietās un komerclietās1 (turpmāk – Briseles I regula) un Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1215/2012 par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi civillietās un komerclietās2 (turpmāk – Briseles Ibis regula) – normas netiek piemērotas vienveidīgi. Šā raksta ietvaros autors kā senatora palīgs paudīs savu personīgo viedokli par Briseles I un Briseles Ibis regulu piemērošanu atbilstoši normu saturam regulas piemērojamības un jurisdikcijas noteikšanai, lai veicinātu vienveidīgu tiesību piemērošanu. Rakstā tiks izcelti labās prakses piemēri un nepareizie normu piemērošanas gadījumi.3

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Maija
31. Oktobris 2019 / 09:58
0
ATBILDĒT
Nevar piekrist, ka "Briseles Ibis regulas [..] normas nav piemērojamas, lai noskaidrotu attiecīgās dalībvalsts piekritīgo tiesu." Briseles Ibis II nodaļā ir vairākas jurisdikcijas normas, kurās ir atsauce uz konkrētu tiesu, piemēram, 7. panta 7. punktā vai 8. panta 2., 3.punktā. Tā pat ir vairākas jurisdikcijas normas, kurās ir atsauce uz konkrētas vietas dalībvalstī tiesām, piemēram, saistības izpildes vietas tiesām. EST 2007. gada 3. maija spriedumā lietā C 386/05 30. punktā ir skaidri noteikts, ka "Regulas Nr. 44/2001 5. panta 1. punkta b) apakšpunkta pirmā ievilkuma [Briseles Ibis regulas līdzvērtīga satura tiesību norma ir 7. panta 1.punkta b) apakšpunkta pirmais ievilkums], nosakot gan starptautisko jurisdikciju, gan teritoriālo jurisdikciju, mērķis ir vienādot jurisdikciju kolīzijas noteikumus un tādējādi — tieši noteikt kompetento tiesu, neatsaucoties uz dalībvalstu iekšējiem noteikumiem."
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties