5. Novembris 2019 /NR. 44 (1102)
Domu mantojums
Jānis Čakste kā starptautisko tiesību un attiecību domātājs
Mārtiņš Paparinskis
Londonas Universitātes koledžas asociētais profesors starptautiskajās publiskajās tiesībās, Latvijas Republikas ārlietu ministra Starptautisko un Eiropas tiesību neatkarīgās ekspertu padomes loceklis 

1. Ievads

Nav pārsteidzoši, ka Jānis Čakste, viens no neatkarīgās Latvijas vadošajiem valstsvīriem,1 starptautiskās tiesības un institūcijas uztvēra kā cieši saistītas ar valsts tiesībām un iekšpolitiku. Autors piedāvā izvērtēt šo Čakstes personības rakursu trīs līmeņos: akadēmiskais, diplomātiskais un valstiskais.

Kā starptautisko tiesību profesors Latvijas Universitātē Čakste skaidroja spriedzi starp starptautisko tiesību lomu (mazo) valstu veidošanā un aizsardzībā, no vienas puses, un nepieciešamību sekot gadsimtos lielvaru nodibinātai praksei un paražām, no otras. Otrā un cieši saistītā perspektīva ir Čakste kā diplomāts: profesors Čakste bieži atsaucās uz savu – Latvijas delegācijas vadītāja – pieredzi Parīzes Miera konferencē, piedaloties diskusijās par topošo Tautu Savienību un sperot soļus vēlākajai Latvijas de jure atzīšanai un uzņemšanai Tautu Savienībā. Visbeidzot, prezidents Čakste aktīvi darbojās Tautu Savienības veicināšanas biedrībā Latvijā, īpaši akcentējot tādus (arī mūsdienās svarīgus) jautājumus kā starptautiskais miers un reģionālā sadarbība. Ir vērts norādīt to, cik neparasta ir Čakstes situācija, vienā personā apvienojot valsts vadītāja, vadoša diplomāta un vadoša pasniedzēja karjeru – lai gan ne unikāla, ja vērtē citas mazas valstis starptautisko attiecību krustpunktos.2

 

2. Profesors

J. Čakste bija Latvijas Universitātes (Augstskolas) starptautisko tiesību profesors no 1919. gada līdz 1922. gadam. (Diemžēl Čakstes ģimenes arhīvā nav saglabājušies viņa lekciju konspekti, tādēļ ļoti novērtētu, ja kāds varētu dalīties ar savos arhīvos esošiem akadēmiskiem materiāliem no šī perioda.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties