17. Decembris 2019 /NR. 50/51/52 (1108/1109/1110)
Skaidrojumi. Viedokļi
Likums paredz pilnībā mainīt administratīvo sodu sistēmu
1
Ints Ķuzis
Valsts policijas priekšnieks 

Latvijas PSR Augstākā padome 1984. gada 7. decembrī pieņēma Latvijas PSR Administratīvo pārkāpumu kodeksu, kas stājās spēkā 1985. gada 1. jūlijā. Latvijas Republikas Augstākā padome ar 1991. gada 29. augusta lēmumu "Par Latvijas PSR likumdošanas aktu piemērošanu Latvijas Republikas teritorijā" noteica, ka līdz attiecīga Latvijas Republikas kodeksa vai cita likumdošanas akta pieņemšanai Latvijas Republikas teritorijā turpina piemērot Latvijas PSR Administratīvo pārkāpumu kodeksu, bet tā nosaukums tiek mainīts un tagad ir "Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss" (turpmāk – LAPK). Savukārt 1998. gada 15. oktobrī Saeima pieņēma likumu "Par Latvijas PSR normatīvo aktu piemērošanas izbeigšanu", kurā noteica, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss saglabā likuma spēku. LAPK sākotnēji tika radīts padomju tiesību sistēmā un atspoguļoja padomju juristu viedokļus par administratīvās sodīšanas būtību un tā piemērošanas kārtību. 2013. gada 4. februārī Ministru kabinets atbalstīja "Administratīvo sodu sistēmas attīstības koncepciju",1 kā arī izdeva rīkojumu2 nozaru ministrijām sadarbībā ar institūcijām, kuras piemēro administratīvos sodus, sniegt priekšlikumus par šo pārkāpumu turpmāku saglabāšanu administratīvo pārkāpumu sistēmā. Tiesiskais regulējums nepārtraukti attīstās, likumdevējs izlēma nevis pilnveidot esošo normatīvo aktu formulējumus, bet radīt jaunu Administratīvās atbildības likumu.

Valsts policija intensīvi veic sagatavošanās priekšdarbus, lai tās darbinieki varētu sekmīgi sākt piemērot Administratīvās atbildības likuma normas. Par nozaru likumu grozījumiem ir atbildīgas katras nozares ministrijas, nevis Valsts policija, darbs pie likumu kodifikācijas krietni iekavējies, jo vairāki desmiti normatīvo aktu pieņemti tikai pirmajā lasījumā, piemēram, likums "Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā".

Līdz ar to ir neskaidrības citu saistīto normu piemērošanā, kā arī apgrūtināta savlaicīga amatpersonu apmācība. Jau šobrīd ir radušies vairāki jautājumi, piemēram, kā pareizi pabeigt LAPK piemērošanu un sistēmas pielāgošanu darbam ar jaunajām normām, kad organizēt amatpersonu apmācības, un citi.

Jāatzīmē, ka Valsts policija ir iestāde, kas izskata visvairāk administratīvo pārkāpumu lietu. Tā 2018. gadā no visām administratīvo pārkāpumu lietām valstī 70 % realizēja Valsts policija, turklāt 80 % no visām Valsts policijas lietvedībā esošajām administratīvo pārkāpumu lietām bija par pārkāpumiem ceļu satiksmē jeb faktiski tika izskatītas notikuma vietā.3 Iepriekšminētie dati parāda, ka Valsts policijai ir būtiski sagatavoties tieši administratīvo pārkāpumu izskatīšanai notikuma vietā. Administratīvās atbildības likums paredz pilnībā mainīt administratīvo sodu sistēmu.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ai_bi
19. Decembris 2019 / 11:58
0
ATBILDĒT
"Tādēļ rakstā [..] likums tiks skatīts no vairākiem aspektiem: likuma satura analīze, likuma piemērošanas problēmas ceļu satiksmē, kā arī aplūkoti ar likumu praktisko īstenošanu (administratīvais arests, uzskaites punkti, procesuālie izdevumi) saistīti jautājumi Valsts policijā."

Kur rakstā būtu minētie jautājumi? VP galvenā problēma ir APAS, kuru "gatavo" IC?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
17. Decembris 2019 /NR. 50/51/52 (1108/1109/1110)
Jauno administratīvās atbildības regulējumu gaidot
17. Decembris 2019 /NR. 50/51/52 (1108/1109/1110)
Administratīvās atbildības ceļvedis tiesību aktu vietnē Likumi.lv
LASĪT E-ŽURNĀLU: Nr. 50/51/52 (1108/1109/1110)
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties