7. Janvāris 2020 /NR. 01 (1111)
Tiesību politika
Maksātnespējas procedūras – konkurētspējīgas komerctiesiskās vides sastāvdaļa
1
Paveiktais un nākotnes izaicinājumi
Droša uzņēmējdarbības vide

Atskatoties uz laika posmu, kas pagājis kopš maksātnespējas jomas reformas uzsākšanas, šobrīd ir iespējams izdarīt secinājumus par paveikto un iezīmēt nākotnes izaicinājumus. Šajā rakstā tie tiks aplūkoti no Maksātnespējas kontroles dienesta (turpmāk – MKD) kā maksātnespējas politikas ieviesēja un uzraudzības iestādes skatpunkta.

Maksātnespējas jomai ir būtiska loma pievilcīgas biznesa vides veidošanā, lai sekmētu komercdarbību un investīciju piesaisti. Maksātnespējas procedūras, tāpat kā, piemēram, komercsabiedrības dibināšanas process, nav atrautas no komercdarbības, bet ir tās sastāvdaļas. Tām komercdarbībā ir savs mērķis un uzdevumi – pirmkārt, veicināt dzīvotspējīgu uzņēmumu, kas nonākuši finansiālās grūtības, atgriešanos ekonomiskajā apritē (tiesiskās aizsardzības process), un, otrkārt, nodrošināt saistību maksimālu izpildi, kā arī ekonomiski vērtīgo aktīvu ātru atgriešanos ekonomikā gadījumos, kad maksātspēju atjaunot nav iespējams (maksātnespējas process). Šīm procedūrām ir jāaizsargā uzņēmēju un kreditoru intereses. Īpaši aizsargājama personu grupa uzņēmuma maksātnespējas gadījumā ir tā darbinieki. Nozīmīga loma šo personu interešu aizsardzībā ir maksātnespējas procesa administratoram, tiesai, MKD un tiesībaizsardzības iestādēm. Tomēr nenoliedzami tikpat nozīmīga loma maksātnespējas procedūru efektivitātē ir arī paša parādnieka un kreditoru godprātīgai un aktīvai rīcībai.

Pēdējie gadi maksātnespējas jomā ir bijuši sevišķi dinamiski. Valsts kontrole1 un Ārvalstu investoru padome Latvijā2 nākušas klajā ar skaļiem secinājumiem par situāciju nozarē. Kā rezultāts ilgus gadus notikušām diskusijām starp ekspertiem, politiķiem un sabiedrību kopumā 2016. gadā uzsākta apjomīga maksātnespējas nozares reforma.3 Reforma paredz kompleksu risinājumu kopumu maksātnespējas procedūru efektivitātes un tiesiskuma celšanai, galvenos uzsvarus liekot uz administratoru profesijas un uzraudzības stiprināšanu. Atskatoties uz laika posmu, kas pagājis kopš reformas uzsākšanas, šobrīd ir iespējams izdarīt secinājumus4 par paveikto un iezīmēt nākotnes izaicinājumus. Šajā rakstā tie tiks aplūkoti no MKD kā maksātnespējas politikas ieviesēja un uzraudzības iestādes skatpunkta.

 

Administratoru profesijas attīstība

Centrālo lomu maksātnespējas procesā ieņem administrators – likumdevējs šo personu ir apveltījis ar plašām pilnvarām rīkoties ar citām personām piederošu mantu. Līdz ar to ir būtiski, lai administratoram būtu atbilstoša kvalifikācija, zināšanas, pieredze un personiskās kvalitātes, kas garantē ne vien efektīvu un prasmīgu konkrēta maksātnespējas procesa norisi, bet sniedz paļāvību uz maksātnespējas procesu kā tiesību institūtu vispār. Attiecīgs ir arī reformas izvirzītais apakšmērķis – veicināt, ka administratori ir kvalificēti un profesionāli speciālisti, kas efektīvi pilda savus pienākumus un rūpējas par profesijas prestižu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Administrators
10. Janvāris 2020 / 13:44
0
ATBILDĒT
Man ir 4 jautājumi MKD un MKD pārraugam tieslietu ministram:
1)vai taisnība, ka pēdējā notikušā administratoru eksāmena atbildes laboja MKD darbiniece ar bakalaura (ne maģistra) grādu tiesību zinātnē, iegūtu pirms 2 gadiem?;
2)vai taisnība, ka administratoru eksāmenu atbildes tiek labotas, ņemot vērā to, cik atbildē ir norādīti atslēgas vārdi, kas atbildes labotājam ir nolikti priekšā, tā sakot, eksāmenu atbildes varētu labot arī robots?;
3)vai taisnība, ka MKD darbinieki uz tiesas sēdēm un uz kreditoru sapulcēm ierodas tikai un vienmēr divatā -sapulcē viens pārstāv MKD kā kreditors, otrs -kā uzraugs no MKD, savukārt tiesā -viens pārstāv MKD, otrs -sēž blakus un morāli atbalsta?;
4)ja uz iepriekšējiem jautājumiem var atbildēt apstiprinoši, vai tas varētu liecināt, ka MKD uzraugu kvalifikācija nav pietiekoša un piešķirtie naudas līdzekļi MKD tiek tērēti nelietderīgi?
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties