Šī gada 12. februāra spriedumā lietā Nr. 2019-05-01 (turpmāk – Spriedums) Latvijas Republikas Satversmes tiesa (turpmāk – Tiesa) atzina Patērētāju tiesību aizsardzības likuma (turpmāk – PTAL) 8. panta 2.3 daļu par atbilstošu Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 1. un 105. pantam.
1. Patērētāju aizsardzība un konstitucionālās tiesības
Šis Spriedums ir būtisks Latvijas tiesību sistēmas attīstībā, jo tajā ir uzsvērts, ka patērētāju tiesību aizsardzība ir demokrātiskas tiesiskas valsts vērtība un tā ir svarīga arī sabiedrības ilgtspējīgas attīstības aspektā.1 Šī fundamentālā atziņa turpmāk noteikti tiks citēta daudzos juridiskajos darbos latviešu valodā. Īpaši tāpēc, ka ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē tradicionāli patērētāju aizsardzība un konstitucionālās tiesības, tostarp cilvēktiesības, ir uzlūkotas kā divas dažādas tiesību sfēras.2 Tikai pēdējās desmitgadēs tās, lēnām mijiedarbojoties, pakāpeniski saplūst kopā. Tiesību zinātnē šo procesu dēvē par "privāto tiesību konstitucionalizāciju",3 šaurākā nozīmē ar to saprotot pamattiesību kā tiesiskās kārtības vērtību objektīvu sistēmu, kura aptver arī privāttiesības.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.