Obligātā apdrošināšana kā civiltiesisks līdzeklis, lai atslogotu kriminālprocesus, nav tikai fakultatīvs līdzeklis. Princips, ka ar obligāto apdrošināšanu var un vajag atslogot amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu, piemērojams ne tikai ekskluzīvi sauszemes transporta jomā. Senāta Krimināllietu departamenta 2020. gada 21. janvāra lēmums SKK-1/2020 ir attiecināms uz konkrēto lietu ceļu satiksmes jomā, bet lietā paustās atziņas izmantojamas arī citās jomās ar likumā noteiktu obligāto apdrošināšanu.
Lietā pausto tēžu paplašināšana
Pārņemot citu valstu pieredzi vai ieviešot Eiropas Savienības (turpmāk – ES) direktīvas, Latvijas likumdevējs ne vienmēr spēj pietiekamā kvalitātē izskaidrot jaunās tiesību normas nepieciešamību, mērķi un samērību, kā arī vietu tiesību sistēmā. Apdrošināšanas jomā ne visas tiesību normas spēj apgāzt šo pieņēmumu, ko apliecina, piemēram, lietā SKK-1/2020 norādītais Satversmes tiesas 2014. gada 29. decembra spriedums lietā Nr. 2014-06-03. Likumdošanas procesa kvalitāti apdrošināšanas jomā atstājot citām diskusijām, šā raksta galvenais mērķis ir aplūkot lietā SKK-1/2020 paustās atziņas, to nozīmi arī ārpus sauszemes transportlīdzekļu obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (turpmāk – OCTA) apakšnozares.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.