Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 6. pants nosaka, ka "ikvienam ir tiesības uz taisnīgu un atklātu lietas izskatīšanu saprātīgos termiņos". Uz tiesvedības savlaicīgumu kā mērķi, kas tiesām jāsasniedz, un kā vienu no būtiskiem tiesiskuma elementiem ir norādījuši arī Eiropas Padomes Komitejas tiesu efektivitātei (turpmāk – CEPEJ) eksperti 2018. gadā Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētā projekta "Justīcija attīstībai" ietvaros veiktā Latvijas tieslietu sistēmas novērtējumā.
Lai gan situāciju Latvijā attiecībā uz tiesu noslogotību un tiesvedību garumu kopumā CEPEJ eksperti novērtējuši kā labu un atbilstošu, vienlaikus kā viens no rīkiem, kura virzienā eksperti ieteikuši raudzīties tiesu sistēmas efektivitātes uzlabošanai, ir pirmstiesas vienošanās, agrīnas vienošanās, mediācijas un samierināšanas veicināšana.
Jau vairākus gadus viena no Tieslietu ministrijas prioritātēm ir mediācijas kā mūsdienīgas ārpustiesas strīdu risināšanas metodes izmantošanas veicināšana.
Uz mediāciju Tieslietu ministrija raugās ne vien kā uz atbilstošu un mūsdienīgu ceļu, kādā risināt konfliktus, bet arī kā uz instrumentu, lai mazinātu tiesu noslodzi un veicinātu tiesvedību pabeigšanu īsākos termiņos. Gadījumos, kad konflikts skar pušu attiecības (piemēram, ģimenes lietās vai lietās, kas skar nepilngadīgu bērnu intereses), konflikta atrisināšana tieši ar mediācijas palīdzību abpusēja dialoga ceļā, nevis ar autoritatīvu tiesas lēmumu var būt pušu interesēm labvēlīgāka un mazināt risku konflikta turpināšanai arī pēc strīda izskatīšanas tiesā. Turklāt konflikta atrisināšana caur mediāciju pusēm var būt ātrāka un lētāka nekā tiesvedība vairākās instancēs.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.