Patēriņa reakcijas agregācijai ir liels potenciāls veicināt elektroenerģijas sistēmas efektīvāku darbību un lielāka apjoma atjaunojamo energoresursu integrāciju. Patēriņa reakcijas agregācija nodrošina elektroenerģijas patērētājiem jaunas iespējas gūt ekonomisku labumu no lielākas iesaistes elektroenerģijas tirgū, pārdodot dažādus patēriņa reakcijas pakalpojumus. Turklāt patēriņa reakcijas agregācija var veicināt konkurenci, inovācijas un elektroenerģijas sistēmas drošumu. Eiropas Savienības (ES) Tīrās enerģijas pakotne, tajā skaitā jaunākā elektroenerģijas tirgus direktīva, nosaka jaunas prasības attiecībā uz agregācijas iekļaušanu tirgū, likvidējot līdzšinējās barjeras un dodot patērētājiem jaunas tiesības un iespējas slēgt pakalpojuma līgumus ar agregatoriem neatkarīgi no elektroenerģijas tirgotāja.
Elektroenerģijas sistēmā pieaug ģenerācijas un plūsmu nepastāvīgums
Vēsturiski elektroenerģijas pieprasījums ir bijis salīdzinoši neelastīgs lielums, un saražotais elektroenerģijas daudzums katrā brīdī tika pielāgots pieprasījumam. Savukārt elektroenerģijas cena vairumtirgū var ievērojami svārstīties. Situācijās, kad elektroenerģijas pieprasījums ir vislielākais vai kad dažādu iemeslu pēc salīdzinoši lētāka elektroenerģijas ģenerācija nav pieejama nepieciešamā apjomā, tiek darbinātas elektrostacijas, kuru izmaksas ir salīdzinoši augstas. Tajā pašā laikā faktiskā vajadzība lietot elektroenerģiju augstu cenu periodā var būt patiesībā mazāka, bet, turpinot elektroenerģiju patērēt, elektroenerģijas tirgus cena pīķa stundās secīgi tiek paaugstināta visiem tās lietotājiem.
Elektroenerģijas sistēmā pieaugot atjaunojamo energoresursu īpatsvaram, augstu un svārstīgu cenu risks pieprasījuma un piedāvājuma nesakritību dēļ aizvien pieaug. Šādās energosistēmās periodos, kad laika apstākļu dēļ ir samazināta ģenerācija (piemēram, zemas pieteces periods hidroelektrostacijās, maza vēja periods vēja ģeneratoriem vai zems saules starojuma periods saules elektrostacijām), elektroenerģijas lietotāju apzināta rīcība, samazinot enerģijas pieprasījumu attiecīgajā brīdī, ir ārkārtīgi svarīga gan elektroenerģijas cenas pieauguma ierobežošanai, gan sistēmas stabilitātei. Turklāt salīdzinoši dārga enerģijas ģenerācija bieži vien ir videi vairāk kaitīga un ir saistīta ar lielākiem izmešiem.
Energosistēmā pieaugs patēriņa reakcijas loma
Minēto izmaiņu dēļ patēriņa un ģenerācijas sabalansēšana energosistēmā kļūst arvien sarežģītāka. Turklāt Baltijas valstis plāno pārtraukt energosistēmas sinhronu darbību ar Krievijas apvienoto energosistēmu un ciešāk integrēties ar Eiropas energosistēmu. Sinhrona darba pārtraukšana ar apvienoto Krievijas energosistēmu prasīs papildu rezerves frekvences regulēšanai. Baltijas balansēšanas rezervju tirgū jau šobrīd ir zema likviditāte. Tāpēc patērētāju aktīvāka iesaiste elastības un balansēšanas tirgos kļūst arvien aktuālāka.
Ar patēriņa reakciju saprot patērētāju spēju īslaicīgi mainīt elektroenerģijas patēriņu, ko motivē tirgus cenas signāli.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.