6. Oktobris 2020 /NR. 40 (1150)
Skaidrojumi. Viedokļi
Informācijas drošība digitalizācijas laikmetā: izaicinājumi un risinājumi
Dr. sc. ing.
Rūta Pirta-Dreimane
Rīgas Tehniskās universitātes docente 
Prof. Dr. sc. ing.
Jānis Grabis
Rīgas Tehniskās universitātes Informācijas tehnoloģijas institūta direktors 

Digitalizācija ir viena no aktuālākajām sabiedrības attīstības tendencēm. To virza ne vien organizāciju vēlme radīt jaunus produktus, pakalpojumus un palielināt to pievienoto vērtību, bet arī sociālekonomiskās, kulturālās pārmaiņas un ārējās vides ietekme. Šogad Covid-9 ietekmē digitālo transformāciju pieredzējušas nozares, kas iepriekš skeptiski vērtējušas darbu digitālajā vidē (piemēram, izglītība un kultūra). Digitalizācijas radītās pārmaiņas ietekmē informācijas drošību un īpaši kiberdrošību, radot gan jaunus draudus, gan paverot iespējas. Masveidīga pāreja uz attālinātu darbu, studijām un telemedicīnu ļaundariem pavērusi iespējas apdraudēt uzņēmumu un organizāciju datortīklus un citas informācijas tehnoloģijas. Tajā pašā laikā iedzīvotāju, studējošo un strādājoša starpā ir strauji augušas digitālās prasmes. Digitalizācijas turpmākās attīstības gaitā ir svarīgi padziļināt digitālās prasmes drošības jomā un novērst ļaundaru iespējas paralizēt attālināto pakalpojumu lietošanu.

 

Digitalizācija

Digitalizācija ir digitālo tehnoloģiju izmantošana jaunu pakalpojumu un pievienotās vērtības radīšanai. Tā palīdz risināt uzņēmumu un organizāciju aktuālās biznesa vajadzības, rada jaunus paņēmienus un pieejas problēmu risināšanai un lieto jaunākās digitālās tehnoloģijas. Raksturīgās digitalizācijas tendences organizācijās ir: biznesa procesu automatizācija, datu analītika, inovatīvo tehnoloģiju (mākslīgais intelekts, roboti, lietu internets u.c.) izmantošana procesos produktos, pakalpojumu, kā arī digitālo pakalpojumu ekosistēmu izveide.

Digitalizācija virza organizāciju darbības modeļu izmaiņas. Biznesa procesus arvien vairāk pilda tehnoloģijas (uzņēmumu lietotnes, fiziskie vai loģiskie roboti u.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties