Ievads
2020. gada jūlija žurnālā "Juridiskie Padomi" publicēts raksts "Noilguma iestāšanās pārbaude pēc tiesas iniciatīvas".1 Rakstā izteikts viedoklis, ka nav vienotas tiesu prakses jautājumā par noilguma piemērošanas pamatu, proti, vai tas ir piemērojams tikai pēc puses iebilduma, vai arī tiesai tas jādara ex officio.
Augstākās tiesas priekšsēdētājs, reaģējot uz šo spriedumu analīzi, atzīst, ka problēma patiešām pastāv un, lai risinātu jautājumu, ir nosūtījis vēstuli tiesu priekšsēdētājiem ar aicinājumu nodrošināt tiesās judikatūras ievērošanu jautājumā par noilguma nepiemērošanu civillietās ex officio, vienlaikus norādot, ka atkāpšanās no judikatūras ir iespējama, to īpaši pamatojot spriedumā.2 Šāda Augstākās tiesas priekšsēdētāja iniciatīva ir atbalstāma, jo nākotnē tiesu prakse jautājumā par noilguma piemērošanas pamatu iespējams kļūs vienota.
Persona, vēršoties ar pieteikumu tiesā, sagaida vienādu attieksmi. Saskaņā ar Civilprocesa likuma 9. panta pirmo daļu pusēm ir vienlīdzīgas procesuālās tiesības. "Puses ieņem vienādu procesuālo stāvokli lietā. Tās abas ir neiztrūkstošas un obligātas prasības lietu dalībnieces. Starp pusēm pastāv strīds par tiesībām."3
Latvijas Republikas Satversmes 92. panta mērķis ir garantēt nevis vienkārši teorētiskas tiesības uz taisnīgu tiesu, bet arī sasniegt praktisku rezultātu. Ar šo rakstu autori vēlas vērst uzmanību uz problēmu, kas saistīta ar spriedumiem, kas stājušies likumīgā spēkā, jo tiesa ex officio piemērojusi noilgumu.
Autoru ieskatā, viens no veidiem, kā sasniegt taisnīgu tiesu, ir panākt, cik vien iespējams, vienotu tiesu praksi. Prognozējamībai tiesu praksē ir liela vērtība, jo personai ir tiesības paļauties, ka, pastāvot vienādiem faktiskajiem un tiesiskajiem apstākļiem, tiesai līdzīgos gadījumos jāpieņem vienādi lēmumi. Atšķirīga tiesu prakse rada nopietnas bažas un ievērojamu kaitējumu visai sistēmai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.