1. Decembris 2020 /NR. 48 (1158)
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Savienības dalībvalstu ieguldītāju prasības pret Latvijas valsti par ieguldījumu aizsardzību
Ekonomisko lietu tiesas piekritība
 
Mg. iur.
Dainis Pudelis
Valsts kancelejas Juridiskā departamenta jurists 

Kopš Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) 2018. gada pavasarī nāca klajā ar nolēmumu lietā Nr. C‑284/16 "Slovākijas Republika pret Achmea BV" (turpmāk – Achmea lieta)1 un 2020. gada 5. maijā 23 Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalstu pārstāvji parakstīja Nolīgumu par divpusēju ieguldījumu līgumu izbeigšanu starp ES dalībvalstīm (turpmāk – Izbeigšanas līgums), jautājums par ES dalībvalstu nacionālo tiesu lomu ieguldījumu strīdu risināšanā ir ieguvis papildu aktualitāti. Latvijā šis jautājums aktualitāti ieguvis arī saistībā ar jaunizveidojamās Ekonomisko lietu tiesas kompetenci. Kā to paredz 2020. gada 1. oktobrī pieņemtais likums "Grozījumi Civilprocesa likumā",2 arī ES dalībvalstu ieguldītāju prasības pret Latvijas valsti par ieguldījumu aizsardzību būs to lietu kategorijā, kuras izskatāmas jaunajā tiesā.

Šajā rakstā autors īsumā aplūkos šobrīd vadošo ieguldījumu strīdu risināšanas mehānismu, tā pozitīvās un negatīvās iezīmes, nesenos notikumus EST judikatūrā un analizēs Latvijas Ekonomisko lietu tiesas potenciālo lomu un nozīmi starptautisko ieguldījumu strīdu risināšanā. Rak­stā pausts tikai un vienīgi autora personīgais viedoklis.

 

Ieguldījumu strīdu risināšana šķīrējtiesā

Pirms analizēt nacionālo tiesu lomu ieguldījumu un potenciālo lomu strīdu risināšanā, nepieciešams neliels ieskats esošajā ieguldījumu strīdu risināšanas mehānismā. Ņemot vērā raksta ierobežoto apjomu, tas nepretendē uz izsmeļošu ieguldījumu strīdu šķīrējtiesas procesa aprakstu un analīzi, bet gan piedāvā īsu un viegli uztveramu vispārēju izklāstu.

Lai gan pastāv vairāki ieguldījumu strīdu risināšanas mehānismi, tieši šķīrējtiesu process praksē ir ieņēmis centrālo lomu.3 Šķīrējtiesas procesa organizācija katrā konkrētajā gadījumā ir cieši saistīta ar attiecīgo ieguldījumu aizsardzības līgumu un īpaši tajā ietverto šķīrējtiesas klauzulu. Šķīrējtiesas klauzula un citi ieguldījumu aizsardzības līguma noteikumi atspoguļo valstu vienošanos par šķīrējtiesas procesa norisi. Tie nosaka, vai strīds risināms saskaņā ar ICSID konvencijas4 noteikumiem, vai strīda risināšanu administrē kāda no pieejamām šķīrējtiesas institūcijām (piemēram, Hāgas Pastāvīgā šķīrējtiesa, Stokholmas Tirdzniecības kameras šķīrējtiesa u.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties