1. Decembris 2020 /NR. 48 (1158)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prasības par kapitālsabiedrības dalībnieku (akcionāru) sapulces lēmumiem
Ekonomisko lietu tiesas piekritība
 
Mg. iur.
Baiba Lielkalne
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Komerctiesību nodaļas vadītāja 

Brīdī, kad darbu sāks Ekonomisko lietu tiesa, tai būs piekritīgas prasības par kapitālsabiedrību dalībnieku (akcionāru) (turpmāk – dalībnieki) sapulces lēmumiem.1 Šajā lietu kategorijā ir izveidojusies noturīga judikatūra, kas kopā ar piemērojamām tiesību normām veido pamatu efektīvai dalībnieku tiesību aizsardzībai. Raksta mērķis ir aplūkot dalībnieku sapulču lēmumu apstrīdēšanas kārtību, sniedzot ieskatu piemērojamās tiesību normās un aktuālajā tiesu praksē.

1. Sapulces lēmuma apstrīdēšanas pamati

Dalībnieku sapulces lēmumu apstrīdēšanas kārtību, tostarp lēmumu apstrīdēšanas pamatus un personas, kurām ir piešķirtas tiesības celt tiesā prasību par dalībnieku sapulces lēmuma atzīšanu par spēkā neesošu, nosaka Komerclikums (turpmāk – KCL). Tomēr KCL nav vienīgais normatīvais akts, kurā ietverti priekšnoteikumi dalībnieku sapulces lēmumu apstrīdēšanai. Tādi ir arī Koncernu likumā, Finanšu instrumentu tirgus likumā un citos normatīvajos aktos.

Par pamatu dalībnieku sapulces lēmuma apstrīdēšanai var kalpot paša lēmuma prettiesiskums vai lēmumā ietverts tiesību aizskārums, kā arī pārkāpumi sapulces sasaukšanas vai lēmumu pieņemšanas kārtībā. Atbilstoši KCL regulējumam dalībnieku sapulces lēmumu var apstrīdēt šādos gadījumos:

1) ja lēmums ir pretrunā ar likumu, statūtiem,2 sabiedrības mērķiem, publiskajām interesēm vai labiem tikumiem3 vai lēmums aizskar trešo personu tiesības;4

2) ja ir pieļauti likuma vai statūtu pārkāpumi sapulces sasaukšanā;5

3) ja dalībniekam bija prettiesiski liegts piedalīties vai balsot sapulcē;6

4) ja ir pārkāptas dalībnieka tiesības saņemt informāciju7 (piemēram, tiesības saņemt lēmumu projektus un ar lēmumu pieņemšanu saistītos dokumentus, tiesības saņemt pieprasītās ziņas);

5) ja ir pieļauti būtiski pārkāpumi lēmumu pieņemšanā, tajā skaitā balsošanas kārtībā8 (tostarp nav ievērota balsošanas kārtība katrā akciju kategorijā, ja sabiedrībai ir vairāku kategoriju akcijas vai arī balsojis dalībnieks, kura balsstiesības ir ierobežotas).

Šie pamati dalībnieku sapulces lēmuma apstrīdēšanai ir izvēlēti ar mērķi nodrošināt dalībnieku un trešo personu aizsardzību, līdz ar to dalībnieku sapulces lēmuma apstrīdēšanas primārais mērķis ir novērst personas tiesību aizskārumu. Šāda atziņa ir nostiprinājusies arī judikatūrā, Senātam uzsverot, ka KCL normu par dalībnieku sapulču lēmumu apstrīdēšanu jēga un mērķis ir "pamatoti un saprātīgi aizsargāt aizskartās tiesības un tiesiskās intereses".

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties