1. Decembris 2020 /NR. 48 (1158)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prasības, kas izriet no kapitālsabiedrības dalībnieku savstarpējām tiesiskajām attiecībām
Ekonomisko lietu tiesas piekritība
 
Dr. iur.
Jānis Kārkliņš
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesors, Civiltiesisko zinātņu katedras vadītājs 

Saistībā ar Ekonomisko lietu tiesas (turpmāk – ELT) izveidošanu Saeima ir pieņēmusi grozījumus Civilprocesa likumā, un atbilstoši Civilprocesa likuma 24. panta 1.1 daļas 5. punktam ELT izskatīs arī prasības, kas izriet no kapitālsabiedrības dalībnieku savstarpējām tiesiskajām attiecībām. Šajā rakstā tiks ieskicēts šīs tiesību normas tvērums, tipiskākie no kapitālsabiedrības dalībnieku savstarpējām tiesiskajām attiecībām izrietošie strīdi, kas tiks izskatīti ELT, kā arī paredzamās Civilprocesa likuma 24. panta 1.1 daļas 5. punkta piemērošanas problēmas.

No Civilprocesa likuma grozījumu1 anotācijas2 un vēl pirms šo grozījumu pieņemšanas tapušā Tieslietu ministrijas konceptuālā ziņojuma "Par ekonomisko lietu tiesas izveidi"3 izriet, ka galvenais mērķis specializētas tiesas izveidei bija efektivitātes un nolēmumu kvalitātes nodrošināšana. Minētajos dokumentos ir skaidrots, ka jau kopš 2013. gada atsevišķu komercstrīdu izskatīšanas efektivitātes uzlabošana tiek veikta, koncentrējot noteiktu lietu izskatīšanu vienā rajona tiesā (piemēram, prasības par kapitālsabiedrības dalībnieku sapulces lēmumiem tiek izskatītas Zemgales rajona tiesā). Ekonomisko lietu tiesas izveides mērķis, pirmkārt, ir vienā tiesā koncentrēt tos specializētos komercstrīdus, kas līdz šim bija piekritīgi konkrētām rajona tiesām. Otrkārt, tiek paplašināts "specializēto komercstrīdu" skaits, nododot ELT kompetencē vēl citus papildu komerctiesiska rakstura strīdus. Viens no šādiem strīdu veidiem ir prasības, kas izriet no kapitālsabiedrības dalībnieku (akcionāru) savstarpējām tiesiskajām attiecībām.

Civilprocesa likuma grozījumu anotācijā ir norādīti vairāki piemēri prasībām, kas izriet no dalībnieku savstarpējām tiesiskajām attiecībām un turpmāk būs skatāmi ELT.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Komerclikums
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties