15. Decembris 2020 /NR. 50 (1160)
Skaidrojumi. Viedokļi
Administratīvā akta pamatojuma maiņas aizliegums
Mg. iur.
Ieva Višķere
Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore 
Mg. iur.
Santa Savina
Senāta Administratīvo lietu departamenta zinātniski analītiskā padomniece 

Administratīvā procesa likuma 250. panta otrā daļa noteic, ka tiesa, vērtējot administratīvā akta tiesiskumu, spriedumā ņem vērā tikai to pamatojumu, ko iestāde ietvērusi administratīvajā aktā. Šī norma ir daļa no tiesiskā regulējuma, kas nošķir iestādes un tiesas kompetenci administratīvajā procesā. Tā līdztekus citām normām1 atspoguļo administratīvā procesa tiesā būtību un tiesas kompetences robežas administratīvā akta tiesiskuma kontrolē, proti, to, ka tiesa pamatā īsteno kontroli pār iestādes izdoto administratīvo aktu, nevis iestājas iestādes vietā.2 Raksta mērķis ir sniegt ieskatu, kāda ir Administratīvā procesa likuma 250. panta otrajā daļā ietvertā aizlieguma tiesai mainīt iestādes pieņemtā lēmuma pamatojumu jēga un loma tiesiskas un efektīvas tiesas kontroles nodrošināšanā.

[1] Jau 1998. gadā saistībā ar tolaik izstrādājamo Administratīvā procesa likuma likumprojektu tika uzsvērts, ka viena no administratīvā procesa pamatfunkcijām ir īstenot valsts varas dalīšanas principu attiecībās starp izpildvaru un tiesu varu, nodrošinot, ka izpildvaras rīcība pret indivīdu, konkrētā situācijā piemērojot tiesību normas, tiek pakļauta tiesu varas kontrolei.3 Minētais Administratīvā procesa likuma normās nostiprināts gan šā likuma 2. panta 2. punktā skaidrotajā likuma mērķī,4 gan likuma 103. panta pirmajā daļā,5 kurā atklāta tiesas kontroles būtība.

Tādējādi Latvija, veidojot savu administratīvā procesa sistēmu, ir noteikusi, ka tiesa kontrolē valsts pārvaldes darbību (lēmumu un rīcības tiesiskumu), nevis veido administratīvā procesa iestādē turpinājumu, pēc būtības pieņemot lēmumus iestādes vietā. Tas nozīmē, ka administratīvā procesa ietvaros tiesas primārais uzdevums ir pārliecināties, vai pārsūdzētais privātpersonai nelabvēlīgas sekas radošais iestādes lēmums vai rīcība atbilst tiesību normās paredzētajiem materiālajiem un procesuālajiem priekšnoteikumiem, nevis pašai rīkoties valsts pārvaldes vietā.6

[2] Šā iemesla dēļ Administratīvā procesa likuma 250. panta otrajā daļā iemiesota ideja, ka, īstenojot kontroli pār nelabvēlīgu administratīvo aktu, tiesai ir jānoskaidro, vai iestādes lēmuma pamatā norādītie apstākļi attaisno personai radītās tiesiskās sekas, nevis vai vispār ir noskaidrojami kādi apstākļi, kuru dēļ būtu pamats konkrētajai personai piemērot attiecīgās tiesiskās sekas. Proti, pārbaudot pārsūdzētā lēmuma tiesiskumu, tiesa nevar aizstāt iestādes norādīto administratīvā akta pamatu (apstākļus, uz kuriem balstīts iestādes secinājums, ka izdodams konkrētais akts) ar citu pamatu (citiem apstākļiem).

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties