Šajā rakstā norādīšu uz pāris pārdomām, kas radušās, vērojot izmeklēšanas praksi, tai skaitā piedaloties kā ekspertei Valsts kontroles veiktajā revīzijā, sekojot līdzi jaunajām vēsmām izmeklētāja un prokuroru sadarbībā (kopdarbībā), kas parādījušās gan Kriminālprocesa likuma normās, gan tiesībpiemērošanas praksē līdz ar prokuratūras vadības maiņu. Un šīs pārdomas saistās ar vairākiem problemātiskiem aspektiem, kuriem vēlos pievērst uzmanību.
Mūsdienu kriminālprocesā Latvijā izmeklētājs nenoliedzami ir būtisks kriminālprocesa piemērotājs un subjekts, no kura lielā mērā atkarīga kriminālprocesa mērķa sasniegšana. Kā par kriminālprocesu tā sākumposmā atbildīgais viņš "liek pamatus" tālākai kriminālprocesa virzībai un zināmā veidā nosaka tās rezultātu.
Tas, ka ar izmeklēšanas veikšanu Latvijā viss nav kārtībā, nav jauns atzinums, par to runāts jau vairākkārt. Tai skaitā uzmanību tam pievērsta Valsts kontroles 2017. gada lietderības revīzijā par izmeklēšanas efektivitāti Valsts policijā.1 Savus apsvērumus par izmeklētāja un izmeklēšanas iestāžu tiesisko statusu, esošām nepilnībām un to iespējamiem labošanas virzieniem jau esmu paudusi publikācijās iepriekš.2 Šajā rakstā norādīšu uz pāris pārdomām, kas radušās, vērojot izmeklēšanas praksi, tai skaitā piedaloties kā ekspertei Valsts kontroles veiktajā revīzijā, sekojot līdzi jaunajām vēsmām izmeklētāja un prokuroru sadarbībā (kopdarbībā), kas parādījušās gan Kriminālprocesa likuma normās, gan tiesībpiemērošanas praksē līdz ar prokuratūras vadības maiņu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.