12. Janvāris 2021 /NR. 2 (1164)
Skaidrojumi. Viedokļi
Izmeklētāja un uzraugošā prokurora sadarbība: no prokuratūras skatpunkta
Dr. iur.
Juris Stukāns
Ģenerālprokurors 

Super omnia veritas (patiesība ir augstāka par visu). Atbilstoši kriminālprocesuālajam regulējumam izmeklētāja un uzraugošā prokurora sadarbības kvalitāte nosaka visa kriminālprocesa gala rezultātu, iespējas nodrošināt efektīvu Krimināllikuma normu piemērošanu un krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu bez neattaisnotas iejaukšanās personas dzīvē.

Saskaņā ar kriminālprocesuālo regulējumu Latvijā tikai prokurors ir tā amatpersona, kura pieņem lēmumu, vai ir pamatoti uzsākts kriminālprocess, tas ir, iegūtas tādas ziņas, kuras norāda uz iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, un pastāv reāla iespēja, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Prokurors ir arī amatpersona, kura lemj par nepieciešamību turpināt pirmstiesas izmeklēšanu. Prokurors arī izlemj jautājumu par kriminālprocesa izbeigšanas pamatotību.

Tikai prokurors ir tiesīgs personu saukt pie kriminālatbildības, ja izmeklēšanā savāktie pierādījumi norāda uz personas vainīgumu izmeklējamā noziedzīgā nodarījumā un viņš ir pārliecināts, ka iegūtie pierādījumi to apstiprina.

Šobrīd, pēc dažādu Kriminālprocesa likuma grozījumu pieņemšanas, prokurors arī pilda tiesas funkciju. Prokurors, izvērtējot krimināllietas apstākļus, personai var noteikt sodu, sagatavojot priekšrakstu par sodu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties