9. Marts 2021 /NR. 10 (1172)
Skaidrojumi. Viedokļi
Zvērinātu advokātu biroju tiesiskais statuss pēc grozījumiem Advokatūras likumā
Sindija Šube
Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta juriste 

Zvērināti advokāti (turpmāk – advokāts) ir tiesu sistēmai piederīgas personas, un advokatūra ir tiesiskas valsts justīcijas neatņemama sastāvdaļa.1 Advokāts aizsargā personu tiesības un likumīgās intereses. Advokātam kā tiesu varai piederīgai personai ir īpašas tiesības, piemēram, advokāts darbojas neatkarīgi un ir pakļauts tikai likumam; valsts un pašvaldību institūcijām, tiesām, prokuroriem un pirmstiesas izmeklēšanas iestādēm jāgarantē advokātu neatkarība. Tāpat advokātam kā tiesu sistēmai piederīgai personai ir arī specifiski ierobežojumi, piemēram, advokāts nedrīkst izpaust klienta noslēpumus, nedz kamēr ved klienta lietu, nedz arī pēc tās pabeigšanas. Ņemot vērā būtisko advokāta lomu tiesu sistēmā, kā arī personu tiesību aizsardzībā, ir ļoti svarīga augsta advokatūras institūta kvalitāte, kā arī tā pilnveide.

2021. gada 18. februārī Saeima 3. lasījumā atbalstīja apjomīgus grozījumus Latvijas Republikas Advokatūras likumā (turpmāk – Advokatūras likums).

Darbs pie grozījumu izstrādes tika uzsākts Tieslietu ministrijas darba grupā "Advokatūras institūta darbības kvalitātes pilnveide" (turpmāk – Darba grupa), kurā piedalījās Latvijas Zvērinātu advokātu padome (turpmāk – Padome) kā Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas (turpmāk – Kolēģija) pārvaldes, uzraudzības un izpildu institūcija, eks­perti no vairākām valsts iestādēm – Tieslietu ministrijas, Labklājības ministrijas, Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmuma dienesta (turpmāk – VID) u.c., kā arī tiesneši un prokuratūras pārstāvji.

Grozījumi tika izstrādāti ar mērķi celt advokatūras institūta kvalitāti. Ar grozījumiem pilnveidotas advokātu kvalifikācijas celšanas prasības – advokātiem noteikts pienākums celt kvalifikāciju ne mazāk kā 16 akadēmiskās stundas gadā. Par kvalifikācijas prasību neievērošanu pret advokātu varēs ierosināt disciplinārlietu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties