2021. gada 18. februārī Saeima 3. lasījumā pieņēma ilgi gaidītos grozījumus Latvijas Republikas Advokatūras likumā, kuru sagatavošana aizsākās jau pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Ar šiem grozījumiem tiks veiktas izmaiņas vairākos advokatūrai nozīmīgos jautājumos, bet šī raksta mērķis ir aplūkot vienīgi to likuma grozījumu sadaļu, kas attiecas uz zvērinātu advokātu biroju tiesiskā statusa izmaiņām. Raksta tapšanā aplūkots gan pieņemto Advokatūras likuma grozījumu saturs, gan arī izmantoti šā likumprojekta anotācijā sniegtie skaidrojumi.
Par zvērinātu advokātu biroja statusu
Ja līdz šim zvērināti advokāti bija uz sabiedrības līguma pamata eksistējošas personu apvienības, kas tika reģistrētas vienīgi Latvijas Zvērinātu advokātu padomē (turpmāk – Padome), tad turpmāk zvērinātu advokātu biroju tiesiskā forma būs personālsabiedrība (pilnsabiedrība vai komandītsabiedrība) vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību (Advokatūras likuma 116. pants). Attiecīgi advokātu biroji Komerclikumā noteiktajā kārtībā būs reģistrējami komercreģistrā. Uz advokātu biroju tiesisko statusu attieksies Komerclikuma regulējums, kuru atsevišķos jautājumos papildina Advokatūras likumā paredzēti noteikumi.
Komerclikuma 1. panta otrā daļa noteic, ka komercdarbība ir atklāta saimnieciskā darbība, kuru savā vārdā peļņas gūšanas nolūkā veic komersants. Lai gan advokātu darbības mērķis nav peļņas gūšana, kā to noteic Advokatūras likuma 107. pants, tomēr, nenoliedzami, gan advokāti, gan advokātu biroji, sniedzot juridisko palīdzību, par saviem sniegtajiem pakalpojumiem saņem atlīdzību.
Advokatūras likuma 116. pantā arī tieši noteikts, ka advokātu birojus kā personālsabiedrību vai sabiedrību ar ierobežotu atbildību var dibināt tikai advokāta profesionālās darbības veikšanai, līdz ar ko advokātu biroji nebūtu izmantojami cita veida saimnieciskās darbības veikšanai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.