1. Jūnijs 2021 /NR. 22 (1184)
Intervija
Šogad sagaidāmas reformas arī Tieslietu ministrijā
4
Tieslietu ministrs, Ministru prezidenta biedrs Jānis Bordāns intervijā "Jurista Vārda" tieslietu redaktoriem Kārlim Piģēnam un Viktorijai Soņecai
Foto no Tieslietu ministrijas arhīva

2019. gada sākumā, stājoties ministra amatā jau otro reizi, Jānis Bordāns par mērķi izvirzīja cīņu par "bezkompromisa tiesiskumu un likuma varu" (valdības deklarācijas formulējumi). Lai tos sasniegtu, tika solīti vairāki būtiski pasākumi, tai skaitā visas tieslietu sistēmas audits (ar galveno uzsvaru uz prokuratūras darba efektivizēšanu) un pilnīgi jaunas – Ekonomisko lietu – tiesas izveide ar mērķi radikāli uzlabot koruptīvo un finanšu noziegumu apkarošanu. Ir pagājuši vairāk nekā divi gadi, kopš ministrs ar šiem saviem sākotnējiem plāniem iepazīstināja "Jurista Vārda" lasītājus (skat. 19.02.2019. interviju). Ekonomisko lietu tiesa ir uzsākusi darbu, arī tieslietu sistēmas audits ir noslēdzies. Cik veiksmīgi noritējuši šie abi procesi, kādas ir ministra un tiesu varas attiecības, kā veicas ar Liepājas cietuma būvniecību un Tieslietu akadēmijas izveidi?

2019. gadā, stājoties tieslietu ministra amatā, jūs apņēmāties veikt tieslietu sistēmas auditu. Aprīļa vidū Noziedzības novēršanas padome jūsu vadībā apstiprināja Tieslietu ministrijas sagatavoto tieslietu audita ieteikumu ieviešanas plānu, balstoties uz Valsts kontroles revīziju rezultātiem. Kādi bija paši būtiskākie trūkumi, kas tika konstatēti un kurus ar šo plānu cerat novērst? Kādi pasākumi tiek plānoti, cik ilgā laikā tie tiks realizēti?

Vēlos uzsvērt, ka tiešām, stājoties amatā, es šo nosaucu kā vienu no darāmajiem darbiem, un nu ir pagājuši divi gadi un šis darbs ir paveikts. Šis ir komplicēts pasākums, un tas nav vienkārši izpildāms. Domāju, ka no idejas līdz realizācijai ir pagājis salīdzinoši mazs laika sprīdis. Šim uzdevumam bija jāparedz gan finansējums, gan arī laiks tā izpildei. Tika uzsākts nopietns audits, piesaistot gan Latvijas, gan ārvalstu ekspertus no Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD). Uzskatu, ka šis uzdevums tika paveikts ar labākajiem iespējamiem resursiem. Šo auditu noteikti nevar uzskatīt par "ķeksīša auditu", un izvērtējumi ir balstīti arī uz Valsts kontroles agrākajiem secinājumiem.

Jānis Bordāns

Zvērināts advokāts un politiķis, Latvijas tieslietu ministrs (2012.–2014. gadā, kā arī kopš 2019. gada 23. janvāra) un šobrīd arī Ministru prezidenta biedrs. 24 gadu profesionāla pieredze jurista darbā. Specializējies vispārējās komerctiesībās, intelektuālā īpašuma tiesībās, kā arī, ievērojot savu pirmo darba pieredzi prokuratūrā, labi pārzina krimināltiesību jomu kā papildu specializāciju.

Audita kvalitatīvai veikšanai svarīgs bija arī apstāklis, ka tajā periodā bijām pabeiguši ģenerālprokurora atlases kārtību un tika iecelts jauns ģenerālprokurors. Audits aizsākās ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera laikā, bet process nenoritēja pietiekami efektīvi, jo ir svarīgi, lai auditējamais sadarbotos. Un tajā brīdī, kad darbu kā ģenerālprokurors sāka Juris Stukāns, viss audita process sāka noritēt efektīvāk un konstruktīvāk, un to var arī apliecināt Valsts kontrole, jo bija liela atsaucība no Ģenerālprokuratūras puses un bija iespēja piekļūt visai auditam nepieciešamajai informācijai.

Kā galvenos atziņu virzienus varu norādīt jautājumu saistībā ar Ģenerālprokuratūras vietu tieslietu sistēmas struktūrā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Ierēdnis
7. Jūnijs 2021 / 15:40
0
ATBILDĒT
Jauki, ka ministrijas darbinieki (pat vadība) par plānoto reorganizāciju (kas, runājot par bezkompromisa tiesiskumu, ir valsts sekretāra, ne ministra kompetences jautājums) uzzina no ministra intervijas.
Tas parāda, cik "konstruktīvu" un "atklātu" dialogu piekopj ministrs ar padotajiem ierēdņiem.
Fordāns
1. Jūnijs 2021 / 14:22
1
ATBILDĒT
Tieslietu ministrs, kura partija balso pret Satversmes tiesas
spriedumā noteikto (Varakļāni).
Tieslietu ministrs, kura partija apšauba Satversmes tiesas tiesības
lemt par likuma atbilstību Satversmei (Darba likums).
Tieslietu ministrs, kas bez racionāla pamata konfliktē ar Tieslietu padomi.
Tieslietu ministrs - populists.

Kauns.
Homērs > Fordāns
1. Jūnijs 2021 / 15:23
2
ATBILDĒT
...kura intervija ministrijas paspārnē esošā valsts kapitālsabiedrības izdevumā parādās vēlēšanu nedēļā...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties