Eksperta pieaicināšana starptautiskajā šķīrējtiesas procesā ir ierasta prakse gan komercstrīdos, gan investoru un valstu strīdos, kuri tiek izšķirti šķīrējtiesas procesā. Tomēr vienlaikus nepastāv vienprātība par to, kādas prasības būtu izvirzāmas pušu pieaicinātiem ekspertiem šķīrējtiesas procesā. Tādēļ autora mērķis ir apskatīt pušu pieaicināto ekspertu lomu un statusu šķīrējtiesas procesā un sniegt kritisku analīzi prasībām, kādas tiek izvirzītas pušu pieaicinātiem ekspertiem starptautiskajā šķīrējtiesas procesā. Vienlaikus rakstā tiek īsi apskatīts arī Šķīrējtiesu likuma regulējums saistībā ar pušu tiesībām pieaicināt ekspertus.
Eksperta loma šķīrējtiesas procesā
Šobrīd gan tribunāla pieaicinātu, gan pušu pieaicinātu ekspertu dalība starptautiskajā šķīrējtiesas procesā ir ierasta prakse – tie tiek izmantoti gan komercstrīdos, gan investoru un valstu strīdos, kuri tiek izšķirti šķīrējtiesas procesā.1 Visbiežāk eksperti tiek pieaicināti šķīrējtiesas procesos tieši pēc strīda pušu iniciatīvas.2
Izejas punkts ir pierādīšanas pienākums – vispārīgs princips ir tāds, ka ikvienai pusei ir jāpierāda tie fakti, uz kuriem tā atsaucas, pamatojot savu pozīciju, tādējādi pārliecinot tribunālu par nepieciešamību pieņemt pusei labvēlīgu nolēmumu.3 Tieši tādēļ sarežģītu un tehnisku faktu konstatēšanai vai jautājumu atrisināšanai tiek pieaicināti eksperti – lietpratēji konkrētā nozarē, kas var sniegt atzinumu par noteiktu jautājumu.4
Visbiežāk sastopamie eksperti starptautiskajos šķīrējtiesas procesos ir finanšu eksperti, kuru atzinumi tiek izmantoti zaudējumu apjoma pierādīšanai; šādi finanšu eksperti izmanto padziļinātas zināšanas finanšu un grāmatvedības jomās un sniedz kalkulācijas gan jau esošiem, gan priekšā stāvošiem zaudējumiem.5 Eksperti var tikt pieaicināti, lai sniegtu savu atzinumu par dabaszinātņu, būvniecības, farmācijas vai jebkādas citas nozares jautājumiem. Visbeidzot, nevar nepieminēt arī juridiskos ekspertus – noteiktā tiesību nozarē praktizējošus advokātus un juristus, kas sniedz atzinumus par tiesību normu interpretāciju un piemērošanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.