19. Oktobris 2021 /NR. 42 (1204)
Skaidrojumi. Viedokļi
Digitālo platformu darījumi ar personas datiem, šādu darījumu (ne)aplikšana ar pievienotās vērtības nodokli
2
Mg. iur.
Gatis Doniks
Eiropas prokurors  

Rakstā apskatīšu un sniegšu savu vērtējumu pasaulē plaši pazīstamu (neminot konkrētas kompānijas) un bieži lietotu, mūsdienīgu un strauji progresējošu digitālā satura pakalpojumu sniedzēju (sociālo mediju) iespējamā pievienotās vērtības nodokļa nomaksas tematikai.

Rakstā izklāstītais neskar tādus digitālā satura pakalpojumu sniedzējus kā televīzija, digitālā prese un radio. Digitālā satura pakalpojumus sniedzošie sociālie mediji turpmāk tekstā tiks apzīmēti kā digitālās platformas.

Nodokļu nenomaksa raksta kontekstā tiks apskatīta kā varbūtēja hipotētiska iespēja, kuru balstīšu uz turpmāk izklāstītajiem argumentiem, Eiropas Savienības līmeņa normatīvajiem aktiem un Eiropas Savienības Tiesas gadu garumā izveidoto judikatūru, kuri ir saistoši arī Latvijai.

Lai sākotnēji hipotētiski būtu iespēja spriest par digitālā satura pakalpojumu sniedzēju iespējamu nodokļu nenomaksu, būtu veicama digitālo pakalpojumu lietotāju mērķauditorijas kontu profilēšana, paturot prātā, ka digitālā satura pakalpojumu lietotāji savu personas datu apstrādi digitālā satura pakalpojumu sniedzējam piedāvā bez maksas, nesaskatot (un pakalpojuma izmantotājam tas arī nebūtu jāsaskata, jo viņa mērķis ir lietot to vai citu digitālo platformu) šajā procesā darījuma vērtību, kas kādā no digitālā satura pakalpojuma sniedzēja saimnieciskās darbības posmiem varētu no valsts puses tikt pakļauts, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai (ne tikai).

Aplūkojot šo tematu, ir svarīgi saprast arī to, vai digitālo pakalpojumu sniedzēju komercdarbības modelis, reklamējot un piedāvājot digitālās platformas sniegtos pakalpojumus lietotājam kā bezmaksas pakalpojumu, ir/nav maldinošs attiecībā ne tikai pret pakalpojuma lietotāju, bet arī valsts nodokļu administrāciju. Šajā kontekstā būtu vērtējams gan komerciālās, gan līgumiskās attiecības starp konkrētu digitālo platformu, tās lietotāju un reklāmdevējiem, kuri izmanto dažādas digitālās platformas savu ekonomisko mērķu sasniegšanai.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Justiniāns
22. Oktobris 2021 / 09:00
0
ATBILDĒT
Vai man vienam ir tāda sajūta, ka raksta daļas mierīgi varētu mainīt ar vietām un no tā vēstījuma kvalitāte nemainītos? Bet nu centība uzteicama. Gaidām pirmo lietu
Augusts > Justiniāns
2. Novembris 2021 / 17:07
0
ATBILDĒT
Vai man vienam radās sajūta, ka šis raksts ir tulkojums no kāda cita raksta?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties