26. Oktobris 2021 /NR. 43 (1205)
Skaidrojumi. Viedokļi
Īrnieka un mājoklī iemitināto personu tiesības un pienākumi
Mg. iur.
Jorens Jaunozols
ZAB "Sorainen" vecākais jurists, nekustamā īpašuma un būvniecības sektora grupas vadītājs 

Mainoties dzīvojamās telpas īres tiesiskajam regulējumam (un tieši – pieņemot Dzīvojamo telpu īres likumu1 (turpmāk – Īres likums)), ir vairāki tiesību jautājumi, kas palikuši neskarti, un vairāki, kuros likumdevējs ir veicis izmaiņas. Pie pēdējiem noteikti pieskaitāmi jautājumi saistībā ar īrnieka un dzīvojamā telpā iemitināto personu tiesībām un pienākumiem. Šā raksta mērķis ir atspoguļot galvenās izmaiņas, kas minētajos jautājumos veiktas līdz ar jaunā Īres likuma pieņemšanu, kā arī norādīt uz iespējamiem problēmjautājumiem, kas varētu rasties, piemērojot šā likuma normas praksē.

Būtiskākās izmaiņas

Likums "Par dzīvojamo telpu īri"2 (turpmāk – Vecais likums) paredzēja divus veidus, kā īrnieks varēja iemitināt īrētajā dzīvojamā telpā citas personas: rakstveidā informējot izīrētāju par iemitinātajiem ģimenes locekļiem,3 kā arī saņemot izīrētāja piekrišanu citu personu iemitināšanai.4

Līdzīgi principi ir saglabāti arī Īres likumā.5 Tomēr, lai arī principi ir līdzīgi, regulējums pēc būtības ir jūtami mainīts.

Jēdziena "īrnieka ģimenes loceklis" sašaurinājums

Būtisku sašaurinājumu piedzīvojusi jēdziena "īrnieka ģimenes loceklis" izpratne. Ja iepriekš tas aptvēra laulāto, nepilngadīgos bērnus, vecākus (adoptētājus), darbnespējīgos brāļus un māsas un pilngadīgos bērnus, kuriem nav savas ģimenes, tad Īres likums jēdzienu "īrnieka ģimenes loceklis" reducē vien uz laulāto un abu vai katra laulātā bērniem.6

Attiecīgi, piemēram, īrnieka vecāki Īres likuma izpratnē vairs netiek uzskatīti par īrnieka ģimenes locekļiem un attiecīgo personu iemitināšanai īrētajā dzīvojamā telpā būs nepieciešama izīrētāja piekrišana.

Izslēgta īrnieka un viņa ģimenes locekļu solidāra atbildība

Tāpat būtiskas izmaiņas skārušas īrnieka ģimenes locekļu tiesības un pienākumus. Vecais likums tiesību un pienākumu apjoma ziņā īrnieka ģimenes locekļus pielīdzināja īrniekam,7 kamēr Īres likums tiešā tekstā paredz, ka "īrnieka ģimenes locekļi un citas viņa īrētajā dzīvojamā telpā iemitinātās personas patstāvīgas tiesības uz šīs dzīvojamās telpas lietošanu neiegūst".

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Dzīvojamo telpu īres likums
— likumi.lv —
Civillikums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties