Pēc "Jurista Vārda" aicinājuma Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) ir sagatavojis atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem par īres maksu un nodokļiem.
Kuras tiesību normas noteic tiesisko regulējumu jautājumā par dzīvojamās telpas īres maksu un nodokļu nomaksu?
Tiesisko regulējumu par nodokļu nomaksu noteic likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", "Par valsts sociālo apdrošināšanu", Mikrouzņēmumu nodokļa likums, Pievienotās vērtības nodokļa likums u.c.
Kurām personām ir pienākums maksāt nodokli no dzīvojamo telpu īres maksas kā ienākuma?
Ienākumi no nekustamā īpašuma (ēku, ēku daļu, dzīvokļu, zemes) iznomāšanas vai izīrēšanas ir fiziskās personas ienākumi, par kuriem ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tādējādi par nodokļa samaksu ir atbildīgs nekustamā īpašuma īpašnieks.
Jebkura darbība, kas tiek veikta ar mērķi gūt peļņu, ir kvalificējama kā saimnieciskā darbība. Arī īpašuma izīrēšana vai iznomāšana ir saimnieciskā darbība, un no attiecīgi gūtajiem ienākumiem ir jāmaksā nodokļi.
Kādā termiņā, apmērā un kārtībā ir jāveic šo nodokļu nomaksa?
Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no konkrētās situācijas, tādēļ šeit ir nepieciešams izvērstāks skaidrojums, kas attiecīgi sniegts turpinājumā.
Nereģistrēta saimnieciskā darbība
Fiziskā persona var nereģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējs, ja, gūstot ienākumu no dzīvokļa izīrēšanas, nerodas saimnieciskās darbības izdevumi vai tie ir nebūtiski.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.