2. Novembris 2021 /NR. 44 (1206)
Redaktora sleja
Pandēmijas korekcijas mūsu dzīvē
15

Drīz noslēgsies otrais gads, kopš pasaule iepazina Covid-19 pandēmiju. No sākotnējās naivās pārliecības, ka tā mūs neskars, un tai sekojošajām cerībām, ka briesmas, kas tomēr sasniedza arī Eiropu, kaut kādā brīnumainā veidā beigsies dažu mēnešu laikā, šobrīd esam nonākuši līdz traģiskākajai situācijai veselības aprūpē, kāda jebkad līdz šim ir bijusi, un vienlaikus arī nepieciešamībai pieņemt realitāti – pandēmija diemžēl netaisās atkāpties, un "ar to jāmācās sadzīvot" (mediķu un virusologu vārdiem runājot).

Cerības, ka pāris nedēļu ieslēgšanās katram savā dzīvesvietā ļaus pēc tam atgriezties "vecajā realitātē", 2020. gada pavasarī izrādījās veltīgas. Kopš šī gada pavasara modās jaunas cerības uz situācijas normalizāciju – ja lielākā daļa sabiedrības vakcinētos. Diemžēl arī tās Latvijā – tāpat kā citās Austrumeiropas valstīs – nepiepildījās, jo liela daļa sabiedrības šim risinājumam nepiekrita. (Par šo bijušā sociālistisko valstu bloka kopīgo iezīmi noteikti tiks uzrakstīti vēl daudzi medicīnas vēstures un sociologu darbi, meklējot vainu gan kopīgajā vēsturē un reliģiskajos uzskatos, gan mūsdienu politikas problēmās, kuru dēļ austrumeiropieši neuzticas mediķiem un politiķiem, kā arī noraida savstarpējās solidaritātes principu sabiedrības dzīves organizācijā.)

Viļņveidīgi šūpojoties līdzi saslimstības rādītājiem, savu darba dzīvi tai pielāgojusi lielākā daļa sabiedrības (izņemot mediķus, protams). Ar atvieglojumu jāsecina, ka, neskatoties uz visu, lielākā daļa spējusi atrast veidu, kā turpināt strādāt – gan valsts, gan privātajā sektorā. Sākotnējās bailes, ka, piemēram, šādos apstākļos nefunkcionētu tiesu sistēma un līdz ar to nevarētu tikt aizsargāta likuma vara, izrādījās nepamatotas – nedz tiesas spriešana, nedz citas šīs nozares funkcijas nav ne mirkli pārtrūkušas. (Bet atcerēsimies, ka bažas bija pietiekami lielas.1) Arī pašlaik tieslietu sistēma – ar katra darbinieka individuāli pieņemto lēmumu vakcinēties – aizvien vairāk nodrošina nozares funkcionēšanas iespējas nākotnē.

"Jurista Vārds" kopā ar autoriem un lasītājiem aktīvi turpina piedalīties pandēmijas raisīto tiesisko problēmu risināšanā. Līdzko rodas tāda nepieciešamība, mēs pārkārtojam savu darba plānu un pievēršamies ikreizējām aktualitātēm, kas prasa Latvijas juristu kopīgu diskusiju. Savukārt citas tematikas rakstiem diemžēl jāpiekāpjas un jāturpina gaidīt savu publicēšanas kārtu. Šis princips redzams šajā žurnāla laidienā, kur publicējam lietpratēju viedokļus par darba tiesībām ārkārtējās situācijas apstākļos, kā arī turpinām iepriekš aizsākto diskusiju par vakcinācijas pienākumu publiskajā sektorā, ko nosaka Ministru kabineta rīkojums Nr. 720.

Jāatgādina, ka visas publikācijas saistībā ar pandēmiju, to sabiedriskās nozīmības labad ir pieejamas bez maksas jebkuram interesentam, ne tikai "Jurista Vārda" abonentiem. Tās apkopotas speciālā Covid-19 sadaļā portālā juristavards.lv.

Vienlaikus šajā žurnālā publicējam arī ļoti skaistu ziņu – par Tieslietu ministrijas apbalvojumiem labākajiem tieslietu sistēmas darbiniekiem. Viņi ir paraugs tam, ka ar godprātīgu un atbildīgu attieksmi savu darbu var priekšzīmīgi veikt jebkuros – arī pandēmijas – apstākļos.

Īpašs ir redakcijas prieks, ka starp apbalvotajiem ir arī mūsu kolēģe – "Jurista Vārda" redakcijas administratore un žurnāla literārā redaktore Baiba Krauze-Krūze. Viņai pateicamies ne vien par skaisto un pareizo latviešu valodu žurnāla lappusēs daudzu gadu garumā (par ko vairākkārt esam saņēmuši arī drukātās preses valodas balvu), bet daudzējādā ziņā arī par to, ka "Jurista Vārds" bez lieka satraukuma, apjukuma un tehniskām problēmām ir iznācis visu šo pandēmijas laiku.

Apsveicam mūsu Baibu un visus citus, kas godam pelnījuši atzinību par savu darbu!


RAKSTA ATSAUCES /

1.  Gailīte D. Mūsu valsts un cilvēki ir jāaizsargā jebkuros apstākļos. Jurista Vārds, 31.03.2020., Nr. 13 (1123), 6.–7. lpp.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Pandēmijas korekcijas mūsu dzīvē. Jurista Vārds, 02.11.2021., Nr. 44 (1206), 2.lpp.
patīk
drukāt
VISI RAKSTI 2. Novembris 2021 /NR. 44 (1206)
15 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Attopieties!
2. Novembris 2021 / 10:38
6
ATBILDĒT
Apbrīnojami, cik daudzi vēl svēti tic, ka vakcinācijas aptvere ir tā, kas apturēs vīrusa izplatību. Palūkojaties, kas notiek valstīs ar lielu vakcinācijas aptveri - tur strauji aug gadījumu skaits, cilvēki tiek aicināti uz papildus poti, jo iepriekšējās vairs neglābjot no jaunā vīrusa varianta. Izskatās, ka pasaule iet uz nebaidzamo riņķa danci, kurā līdztekus ikgadējai vakcinācijai (Izraēlā jau noteikts pienākums potēties 2 reizes gadā), būs arī ierobežojumi, kurus ar lielu labvēlību un pie paklausības nosacījuma uz dažiem mēnešiem gadā noņems. Vai tā ir dzīve, pie kuras tik ļoti vairums vēlas nonākt? Attopieties un atmostieties...
Lauciniece > Attopieties!
3. Novembris 2021 / 12:31
0
ATBILDĒT
Nesen publiskoja aptauju, ka trešā daļa Latvijas iedzīvotāju netic Darvina teorijai un vispār zinātnei :)) Kad Latvijas ultrakristiešiem pieskaitām visus apgarotos meditētājus, domu spēka un "dziednieku" un "tantiņu" pielūdzējus u.tml. mistiķus, tad arī sanāk tie 30-40%, kas atsakās vakcinēties un rauj visus pārejos līdzi ellē.
Nevienam nevar aizliegt nonāvēties. Lūdzu, dariet to, bet saslimstot nezvaniet ārstam un nebrauciet uz slimnīcām, domājiet savas gaišās domas un tieciet galā ar savu labo imunitāti. Aizņemdami slimnīcu gultas un izsūkdami mediķiem pēdējos spēkus, nenogaliniet tos, kas pašlaik jūsu dēļ netiek uz sirds vai vēža operāciju.
Par to, ka stresa un pārslodzes dēļ pašlaik jūk prātā vai mirst mediķi, kovida noliedzējiem nav vērts atgādināt. Atbilde būs tikai viena - uz darbu varat neiet, slimība ir izdomāta un visi slimnīcā mirstošie tikai sporta pēc izliekas. Svaigo kapu rindas un pārpildītais morgs Daugavpilī ir teatrālas dekorācijas, neviena miroņa zem vainagiem patiesībā nav. Kovids ir vieglas iesnas, kas nevienam kārtīgam cilvēkam nekaitē! Nost ar vakcināciju!
Lūdzu lasīt uzmanīgi > Lauciniece
3. Novembris 2021 / 16:11
1
ATBILDĒT
1. Es nenoliedzu covid. Taču uzskatu, ka tiek pārspīlēta tā bīstamība.
2. Visa ģimene izslimojām covid, slimības gaita viegla. Ārstiem nezvanījām, un uz slimnīcu nebija jābrauc.
3. Neesmu pret vakcināciju kā tādu, taču uzskatu, ka vakcināciju nedrīkst uzspiest, atņemot cilvēkiem brīvības. It īpaši, ņemot vērā to, ka vēl nav pabeigti visi klīniskie pētījumi attiecībā uz vakcīnām un nav zināma ilgtermiņa ietekme uz veselību.
4. Ir nekorekti likt vienā katlā tos, kas covid noliedz ar tiem, kas iestājas pret obligāto vakcināciju. Tās ir divas atšķirīgas cilvēku grupas.
5. Nav korekti apgalvot, ka nevakcinētie kādu nogalina. Vakcinētie slimo, un arī izplata slimību. Mūs aplipināja tieši vakcinēta persona, kura bija kontaktpersona, taču nedevās pašizolācijā un maldīgi uzskatīja, ka pati nevar nedz saslimt, nedz aplipināt citus.
6. Šobrīd ļoti daudzviet nelietīgi tiek piesaukta zinātne. Zinātne vienmēr ir atvērta apšaubīšanai, tā nekad nav ar postulātu - vienīgais pareizais risinājums. Vai Jūs personīgi zināt recenzētus zinātniskus pētījumus, kuros uz zinātnisko pētījumu pamata secināts tas, ko mums "sludina" politiķi un masu mēdiji? Atsevišķi zinātnieku viedokļi, kuru objektīvitāte un neatkarība rada bažas, nav zinātne.
7. Nezinu, kas Jums devis tādus datus, lai varētu tik droši apgalvot šo - kad Latvijas ultrakristiešiem pieskaitām visus apgarotos meditētājus, domu spēka un "dziednieku" un "tantiņu" pielūdzējus u.tml. mistiķus, tad arī sanāk tie 30-40%, kas atsakās vakcinēties un rauj visus pārejos līdzi ellē. Ir skaidrs, ka garīgās prakses Jums ir svešas un nesaprotamas. Tāda ir Jūsu šā brīža izvēle, taču mēģinājums visu vainu uzvelt garīgā ceļa gājējiem nudien ir nekorekti. Katrs pats ir savas laimes kalējs. Arī Jūs "kaļat" savu nākotni, meklējot šādi, ļoti vienpusēji un virspusēji vainīgos.
P.S. Zinu vairākus garīgos līderus, kuri ir vakcinējušies (piemēram Juris Rubenis), turklāt to ir darījuši tieši sabiedrības labad.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 12
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties