21. Decembris 2021 /NR. 51/52 (1213/1214)
Skaidrojumi. Viedokļi
Administratīvās tiesas loma cilvēka cieņas nodrošināšanā un aizsardzībā
Monta Krone
Senāta Administratīvo lietu departamenta senatores palīdze 

Pēdējo gadu laikā gan sabiedrībā kopumā, gan arī tiesību nozarē ir kļuvis aktuāls cilvēka cieņas jautājums.1 Tostarp cilvēka cieņa tikusi analizēta vairākos Satversmes tiesas spriedumos, kas sabiedrībā ieguvuši visnotaļ plašu rezonansi. Šā raksta mērķis ir demonstrēt, ka arī administratīvajām tiesām ir liela loma cilvēka cieņas nodrošināšanā un aizsardzībā, it īpaši lietās, kas skar cilvēka pamattiesību jautājumus.

Demokrātija un cilvēka cieņa ir savstarpēji atkarīgas un viena otru nostiprinošas vērtības.2 Respektīvi, demokrātiska valsts nevar pastāvēt bez cilvēka cieņas, jo tā kā konstitucionāla vērtība raksturo cilvēku kā augstāko demokrātiskas tiesiskas valsts vērtību.3 Cilvēka cieņa ir jāaizsargā gan attiecībās starp valsti un cilvēku, gan cilvēku savstarpējās attiecībās. Demokrātiskā tiesiskā valstī gan likumdevējam, pieņemot tiesību normas, gan tiesību normu piemērotājam ir gan jāaizsargā, gan jānodrošina cilvēka cieņa.4

Latvijas Republikas Satversmes5 (turpmāk – Satversme) preambulā noteikts, ka Latvija kā demokrātiska, tiesiska, sociāli atbildīga un nacionāla valsts balstās uz cilvēka cieņu un brīvību, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības un ciena mazākumtautības. Satversmes 95. pants noteic: "Valsts aizsargā cilvēka godu un cieņu. Spīdzināšana, citāda cietsirdīga vai cieņu pazemojoša izturēšanās pret cilvēku ir aizliegta. Nevienu nedrīkst pakļaut nežēlīgam vai cilvēka cieņu pazemojošam sodam."

Kaut arī cilvēka cieņas aizsardzība tiešā tekstā ietverta tikai vienā no Satversmes pantiem, kā arī preambulā, cilvēka cieņa noteikti caurvij visas cilvēka pamattiesības. Tas izsecināms kaut no fakta, ka Satversmes tiesā ir bijušas ierosinātas vien četras lietas, kurās tikusi vērtēta kāda normatīvā akta neatbilstība tieši Satversmes 95. pantam. Savukārt cilvēka cieņas aizsardzība un nodrošināšana vērtēta krietni lielākā skaitā lietu, kuras ierosinātas par tiesību normu vai normatīvo aktu neatbilstību citām Satversmē garantētajām cilvēka pamattiesībām, nevis Satversmes 95.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
21. Decembris 2021 /NR. 51/52 (1213/1214)
Esam uz pareizā ceļa
LASĪT E-ŽURNĀLU: Nr. 51/52 (1213/1214)
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties