Šajā viedoklī, kas sagatavots pēc Latvijas Republikas Saeimas Prezidija lūguma,1 secīgi aplūkoti trīs jautājumi, proti, (1) vai Saeimas deputāta administratīva aizturēšana ietilpst Satversmes 29. panta pirmajā teikumā noteiktās Saeimas deputāta neaizskaramības apjomā, (2) vai Saeimas deputāta administratīvo aizturēšanu, ja tas ir nepieciešams, var īstenot Satversmes 29. panta otrajā teikumā paredzētajā kārtībā, un (3) kādu rīcību prasa Satversmes 29. pants, ja Saeimas deputāts ticis administratīvi aizturēts.
Esam saņēmuši Saeimas Prezidija aicinājumu sniegt viedokli par vairākiem jautājumiem, kas saistīti ar Satversmes 29. panta piemērošanu Saeimas deputāta administratīvās aizturēšanas gadījumā.
Mums uzdoti šādi jautājumi:
"1) vai Satversmes 29. panta pirmais teikums ir attiecināms arī uz procesuālā piespiedu līdzekļa – administratīvā aizturēšana – piemērošanu, kur tā var tikt veikta, lai noskaidrotu pie atbildības saucamās personas identitāti vai lai pārtrauktu personas veiktu administratīvo pārkāpumu, ja persona nereaģē uz aicinājumu pārtraukt pārkāpumu;
2) ja atbilde uz pirmo jautājumu ir apstiprinoša, vai tiesiska nozīme ir tam, kādā nolūkā ir veikta Saeimas deputāta administratīvā aizturēšana, kā arī – vai šādai administratīvai aizturēšanai nepieciešama Saeimas iepriekšēja piekrišana;
3) vai ir pamatoti uzskatīt, ka Satversmes 29. panta otrais teikums būtu attiecināms tikai uz kriminālprocesu;
4) ja atbilde uz 3. jautājumu ir noliedzoša, tad vai un kādā kārtībā un termiņos tiesībsaizsardzības iestādēm būtu jāinformē Saeima par deputāta administratīvu aizturēšanu un vai Saeimai būtu jāpieņem lēmums attiecībā uz Saeimas deputāta administratīvu aizturēšanu, ja aizturēšana var ilgt līdz 4 stundām un pēc tam deputāts ir atbrīvojams.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.