Saeimā izskatāmie grozījumi Publisko iepirkumu likumā faktiski satur pasūtītāja tiesības izslēgt kandidātus un pretendentus (turpmāk – pretendenti) no dalības iepirkumā, balstoties uz vērtējumu par pierādāmu informāciju, būtiskiem pārkāpumiem un pretendentu godaprātu. Grozījumu mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi un godīgu konkurenci, līdz ar to tie pilnveidos tiesību sistēmu publisko iepirkumu jomā. Izvērtējot tiesību normas jēgu, secināms, ka grozījumi ir nepieciešami un tie arī nodrošinātu pasūtītāja līdzekļu efektīvu izmantošanu, samazinot pasūtītāja riskus. Tomēr ar attiecīgo regulējumu uz pasūtītāja iepirkuma komisiju tiek uzlikta liela atbildība, vērtējot paredzēto izslēgšanas nosacījumu.
2021. gada 23. septembrī Saeimā 2. lasījumā apstiprinātā likumprojekta "Grozījumi Publisko iepirkumu likumā" (Nr. 851/Lp13) 42. panta otrās daļas 7. punkta c) apakšpunkts paredz, ka kandidātu un pretendentu izslēgšanas viens no iemesliem ir pasūtītāja rīcībā esoša informācija, ar kuru pierādāms, ka kandidāts vai pretendents profesionālajā darbībā ir pieļāvis tādus būtiskus pārkāpumus, kuru dēļ ir pamatoti apšaubāma tā godprātība atbilstoši izpildīt iepirkuma līgumu vai vispārīgo vienošanos.
Tātad, lai piemērotu minēto tiesību normu, jākonstatē šādi priekšnoteikumi:
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.