8. Februāris 2022 /NR. 6 (1220)
Tiesību politika
E-lietas koplietošanas risinājumu platformas tiesiskais regulējums
Kristīne Miļevska
Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore 

E-lietas koplietošanas risinājumu platformas tiesiskā regulējuma mērķis ir noteikt horizontālu un visiem procesiem vienojošu regulējumu, nostiprinot e-lietas ietvaru kā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kopumu, kas apvieno zināšanas, metodes, paņēmienus un tehnisko aprīkojumu, lai īstenotu digitālās transformācijas iniciatīvu pirmtiesas, tiesvedības un nolēmumu izpildes procesu elektronizācijai, kā arī regulētu personas datu apstrādes jautājumus un citus ar e-lietas ieviešanu saistītus būtiskus jautājumus.

Ceļš līdz e-lietas koplietošanas risinājumu platformas tiesiskajam regulējumam atsevišķā likumā

2020. gada pirmajā pusē iezīmējās aktīvas diskusijas par atsevišķu e-lietas koplietošanas risinājumu platformas tiesisko regulējumu. Šo diskusiju rosināja vairāki aspekti.

Virzot grozījumus Civilprocesa likumā, Kriminālprocesa likumā un Administratīvā procesa likumā, kā arī ņemot vērā šo likumu mērķi, pamatoti tika izvēlēta pieeja, ka tajos ietverams regulējums tiktāl, ciktāl tas skar e-lietu šaurākā nozīmē un attiecināms uz konkrēto procesu. Tādējādi attiecīgajos likumos iekļautais regulējums attiecas uz procesā atsevišķi veicamajām darbībām, piemēram, nolēmuma publicēšanu e-lietas portālā vai iespēju e-lietas portālā iesniegt pieteikumus. Turklāt, pat ja teorētiski pieņemtu, ka katrā procesuālajā likumā tiktu ietverts regulējums par e-lietu arī plašākā nozīmē, aptverot informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kopumu, tad šāds regulējums neatbilstu juridiskai tehnikai un novestu pie tā, ka vienas un tās pašas normas tiktu dublētas visos procesuālajos likumos. Bez tam šāda sadrumstalota pieeja radītu nepieciešamību attiecīgu regulējumu turpinoši iekļaut arī citos likumos e-lietas attīstības un paplašināšanās gadījumā. Šobrīd e-lietu veido Tiesu informatīvā sistēma, Prokuratūras informācijas sistēma, Valsts probācijas dienesta informācijas sistēma un Ieslodzījuma vietu pārvaldes informācijas sistēma, 2022.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties