Saistībā ar e-lietas izveidi un tās ieviešanu 2021. gada 1. decembrī ir spēkā stājušies grozījumi Civilprocesa likumā, tai skaitā paredzot regulējumu tiesas izdotu izpildu rakstu elektronizācijai. Tādējādi līdz ar e-lietas sistēmas izveidi tiek rasts risinājums tiesas izdotu izpildu rakstu elektronizēšanai, modernizējot izpildu rakstu apriti starp tiesu, piedzinēju un zvērinātu tiesu izpildītāju.
Viens no tiesiskas valsts pamatprincipiem ir tiesības uz taisnīgu tiesu. Taisnīgs tiesvedības iznākums – tā ir iespēja aizskartajai personai gūt efektīvu tiesas aizsardzību un taisnīgu tiesisku gandarījumu. Tas ir arī tiesību uz taisnīgu tiesu efektivitātes apliecinājums. Taisnīgumam jābūt ne tikai nodrošinātam, bet arī skaidri un nešaubīgi redzamam, ka tas tiek nodrošināts.1 Tiesības uz taisnīgu tiesu ietver arī kvalitatīvu un efektīvu nolēmumu izpildes procesu. Kā atzinusi Satversmes tiesa, valstij ir jānodrošina efektīva aizsardzība ikvienai personai, kuras tiesības vai likumiskās intereses ir aizskartas. Personas tiesību uz taisnīgu tiesu nodrošināšana ir svarīgākais līdzeklis šā mērķa sasniegšanai, jo tieši no šo tiesību pienācīgas nodrošināšanas ir atkarīga arī citu personu pamattiesību aizsardzība.2
Viena no Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerētajām darbībām ir bijusi attīstīt modernus tehnoloģiskus risinājumus tieslietu sistēmas nodrošināšanā, veicinot iestāžu resursu efektīvu izmantošanu un mūsdienīgu, uz cilvēku vērstu, ērtu un saprotamu tieslietu nozares pakalpojumu nodrošināšanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.