22. Februāris 2022 /NR. 8 (1222)
Tiesību politika
Administratīvo tiesu loma konstitucionālās identitātes aizsardzībā
Veronika Krūmiņa
Senāta Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāja 
2022. gada 11. februārī Rīgas pilī notika diskusija "Pavērsiens: 10 gadi kopš valodas referenduma". Šī pasākuma ietvaros diskusijā par Latvijas konstitucionālās identitātes definēšanu piedalījās Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Ineta Ziemele (attēlā vidū), Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova (attēlā pa labi) un Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāja, senatore Veronika Krūmiņa. Diskusiju vadīja žurnāla "Jurista Vārds" galvenā redaktore Dina Gailīte (attēlā pa kreisi)
Foto: Gatis Rozenfelds, VPK

Valsts identitātes pamatā ir trīs klasiskie starptautisko tiesību kritēriji – teritorija, tauta un suverēnā valsts vara; tos papildina un konkretizē specifiski elementi, kurus nosaka attiecīgās valsts valststiesības.1 Valsts patību veido konkrētās sabiedrības konstitucionālās pamatvērtības.

Administratīvajām tiesām ir nozīmīga loma konstitucionālās identitātes aizsardzībā. Šī loma izpaužas divējādi. Pirmkārt, administratīvās tiesas ikvienā lietā pārbauda, vai konkrētajā lietā piemērojamo tiesību normu piemērošanas rezultāts ir saderīgs ar tiesiskas un demokrātiskas valsts pamatprincipiem. Otrkārt, Senāta Administratīvo lietu departamentam (turpmāk – Senāts) ir kompetence vērtēt Centrālās vēlēšanu komisijas atteikumu reģistrēt vēlētāju iesniegtu likumprojektu vai Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) grozījumu projektu.

 

Lietas par atteikumu reģistrēt vēlētāju iesniegtu likumprojektu

Pēc valodas referenduma 2012. gadā likumdevējs Senātam piešķīra kompetenci vērtēt Centrālās vēlēšanu komisijas atteikumu reģistrēt vēlētāju iesniegtu likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu.2 Šā vērtējuma pamatā ir jautājums, vai attiecīgais projekts atbilstoši Satversmes 78. pantam ir pilnīgi izstrādāts, kas ietver vērtējumu par tā atbilstību gan formas, gan satura prasībām.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties