1. Marts 2022 /NR. 9 (1223)
Skaidrojumi. Viedokļi
Zemesgrāmatu pieejamības aspekti ierakstu aktualizācijas un zemesgrāmatu nodevu kontekstā
Mg. iur.
Kristīne Miļevska
Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore 

Zemesgrāmatai ir nozīmīga loma un būtisks ieguldījums valsts uzņemtā pienākuma aizsargāt cilvēka pamattiesības nodrošināšanā. Tādējādi nekustamā īpašuma ierakstīšanas un tiesību uz to nostiprināšanu procesa pilnveide ir skatāma kopsakarā ar sabiedrības, uzņēmēju un investoru interesēm uzņēmējdarbības vides uzlabošanā, vienlaikus neapdraudot šo personu uzticamību zemesgrāmatas ierakstiem. Iniciatīvas administratīvā un finansiālā sloga mazināšanai ir nozīmīgas, lai optimizētu un efektivizētu nekustamā īpašuma ierakstīšanas un tiesību nostiprināšanas procesu un tādējādi palielinātu pieejamību zemesgrāmatai.

Zemesgrāmatu pieejamība ierakstu aktualizācijas kontekstā

2021. gada 1. jūlijā stājās spēkā grozījumi Zemesgrāmatu likumā, lai vienkāršotu būves ierakstīšanas zemesgrāmatā procesu, ieviešot saistību starp Valsts vienoto datorizēto zemesgrāmatu (turpmāk – VVDZ) un Būvniecības informācijas sistēmu (turpmāk – BIS) un nodrošinot būvju ierakstīšanai zemesgrāmatā nepieciešamo datu elektronisku nodošanu informācijas sistēmu līmenī. Grozījumi paredz, ka būvju īpašnieks iesniegumu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, iesniedz zemesgrāmatā, izmantojot speciālu tiešsaistes formu BIS tīmekļa vietnē (www.bis.gov.lv) par:

1) ēkas (būves) dzēšanu, pamatojoties uz dokumentu, kas apliecina ēkas (būves) neesību, ja ēka (būve) nav vienīgais nekustamā īpašuma objekts;1

2) ēkas pieņemšanu ekspluatācijā;

3) jaunbūves ierakstīšanu zemesgrāmatā, pamatojoties uz būvvaldes izdotu izziņu, kurā norādīts būvniecības tiesiskais pamats un jaunbūves raksturojums.

Minētais regulējums ieviests, lai vienkāršotu būves ierakstīšanas procesu. Ar grozījumiem noteiktas tiesības vienlaicīgi ar ēkas pieņemšanas ekspluatācijā procesa ierosināšanu būvvaldē iniciēt arī būves, tajā skaitā jaunbūves, ierakstīšanu vai dzēšanu zemesgrāmatā, BIS augšupielādējot ar drošu elektronisko parakstu parakstītu iesniegumu, kas adresēts attiecīgajai rajona (pilsētas) tiesai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties