Cilvēki ar invaliditāti un jo īpaši cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem vēl aizvien Latvijā tiek uztverti kā nepilnvērtīgi, kā tādi, kuriem tiesības nepienākas, bet kuriem tās var piešķirt, ja kādam būs tāda vēlme. Nav noliedzams, ka pēdējos gados aizvien vairāk tiek pievērsta uzmanība garīgās veselības jautājumiem, tostarp pilnveidots normatīvais regulējums, tomēr sabiedrībā vēl aizvien valda daudz stereotipu un aizspriedumu gan pret cilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem, gan intelektuālās attīstības traucējumiem. Šo cilvēku tiesības tikt uzklausītiem, kā arī iespējas saņemt atbalstu savu tiesību īstenošanā netiek pienācīgi nodrošinātas.1 Vēl aizvien arī profesionāļu vidū prevalē vēlme pieņemt lēmumus šo cilvēku vietā un nereti bez viņu līdzdalības un pienācīgas viedokļa uzklausīšanas. Savukārt juridisko profesiju pārstāvjiem nereti trūkst zināšanu un izpratnes par jaunākajiem cilvēktiesību standartiem attiecībā uz personu ar invaliditāti tiesībām, tostarp tādām fundamentālām tiesībām kā tiesības uz taisnīgu tiesu, kas ir garantētas gan Latvijas Republikas Satversmes 92. pantā, gan vairākos starptautiskos cilvēktiesību dokumentos.
Nereti cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem dzīvo īpaši neaizsargātos apstākļos un saskaras ar būtiskiem šķēršļiem attiecībā uz piekļuvi tiesu iestādēm. Nav noliedzams, ka juridiskā palīdzība ir izmaksu ziņā dārgs pakalpojums, savukārt valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniegšana, tostarp procesos, kuros tā ir obligāta, ne vienmēr atzīstama par kvalitatīvu un uz konkrētās personas tiesību aizsardzību vērstu.
Nevalstisko organizāciju pārstāvji ir norādījuši, ka tiesas pieejamības jomā viena no būtiskām problēmām ir tā, ka procesā netiek nodrošināta informācija vieglajā valodā, kas būtu jānodrošina ne tikai cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, bet arī cilvēkiem ar citiem traucējumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.