15. Marts 2022 /NR. 11 (1225)
Skaidrojumi. Viedokļi
Cilvēka pamattiesību nodrošināšana var būtiski mainīt lietas iznākumu
Mg. iur.
Inga Zonenberga
Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskā padomniece 

Cilvēki ar invaliditāti un jo īpaši cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem vēl aizvien Latvijā tiek uztverti kā nepilnvērtīgi, kā tādi, kuriem tiesības nepienākas, bet kuriem tās var piešķirt, ja kādam būs tāda vēlme. Nav noliedzams, ka pēdējos gados aizvien vairāk tiek pievērsta uzmanība garīgās veselības jautājumiem, tostarp pilnveidots normatīvais regulējums, tomēr sabiedrībā vēl aizvien valda daudz stereotipu un aizspriedumu gan pret cilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem, gan intelektuālās attīstības traucējumiem. Šo cilvēku tiesības tikt uzklausītiem, kā arī iespējas saņemt atbalstu savu tiesību īstenošanā netiek pienācīgi nodrošinātas.1 Vēl aizvien arī profesionāļu vidū prevalē vēlme pieņemt lēmumus šo cilvēku vietā un nereti bez viņu līdzdalības un pienācīgas viedokļa uzklausīšanas. Savukārt juridisko profesiju pārstāvjiem nereti trūkst zināšanu un izpratnes par jaunākajiem cilvēktiesību standartiem attiecībā uz personu ar invaliditāti tiesībām, tostarp tādām fundamentālām tiesībām kā tiesības uz taisnīgu tiesu, kas ir garantētas gan Latvijas Republikas Satversmes 92. pantā, gan vairākos starptautiskos cilvēktiesību dokumentos.

Nereti cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem dzīvo īpaši neaizsargātos apstākļos un saskaras ar būtiskiem šķēršļiem attiecībā uz piekļuvi tiesu iestādēm. Nav noliedzams, ka juridiskā palīdzība ir izmaksu ziņā dārgs pakalpojums, savukārt valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniegšana, tostarp procesos, kuros tā ir obligāta, ne vienmēr atzīstama par kvalitatīvu un uz konkrētās personas tiesību aizsardzību vērstu.

Nevalstisko organizāciju pārstāvji ir norādījuši, ka tiesas pieejamības jomā viena no būtiskām problēmām ir tā, ka procesā netiek nodrošināta informācija vieglajā valodā, kas būtu jānodrošina ne tikai cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, bet arī cilvēkiem ar citiem traucējumiem.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties