17. Maijs 2022 /NR. 20 (1234)
Skaidrojumi. Viedokļi
Finanšu tiesību problemātikas risinājumu ietekme uz Latvijas FinTech nozares attīstību
Dipl. iur. (LU JF), MBA Finance (RBS), LL.M kandidāte (London School of Economics and Political Science)
Inese Lazdovska
"Mintos" juridiskās daļas vadītāja un darbības atbilstības direktore, zvērināta advokāte 

Ievads

FinTech uzņēmumu veiksmīgai attīstībai ir nepieciešams FinTech darbību, pirmkārt, pieļaujošs, otrkārt, arī darbību veicinošs finanšu sektora normatīvais regulējums. Tomēr nevar aizmirst, ka FinTech pakalpojumi un produkti top ne tikai finanšu darbību regulējošo prasību ietvarā. Nevis finanšu darbību regulējošās prasības, bet finanšu tiesības un citas privāttiesību normas, tai skaitā finanšu tiesībām pieskaitāmās komerctiesību normas, saistību tiesību normas, nodokļu tiesību normas, maksātnespējas procesus reglamentējošās normas, kas rada iespēju no­slēgt un īstenot civiltiesiskus darījumus un FinTech produktiem būt civiltiesisko darījumu apritē, ir tas, kas no juridiskā skatpunkta ietekmē, vai konkrētajā jurisdikcijā notiks FinTech produktu attīstība. Šī rakstā pirmajā daļā tiek apskatīts finanšu darbības regulējuma nošķīrums no finanšu tiesībām šī raksta kontekstā. Tālāk tiek apskatīta atsevišķu finanšu tiesību problēmjautājumu attīstība Latvijā saistībā ar kapitāla tirgiem, tieši vērtspapīrošanu, un kā vērtspapīrošanas attīstība mijiedarbojas ar FinTech nozari un aktīvu tokenizāciju. Visbeidzot, noslēgumā ir skarti izaicinājumi finanšu tiesību jomā attiecībā uz kriptoaktīviem un aktīvu tokenizāciju un kā finanšu tiesību jomas attīstība var sekmēt inovācijas šajā jomā Latvijā.

 

1. Finanšu sektora regulējošo prasību un finanšu tiesību nošķīrums

Finanšu darbības regulējums ir nošķirams no finanšu tiesībām.1 Finanšu darbības regulējošās prasības ir to tiesību normu kopums, kas regulē attiecības starp finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem un sabiedrību. Latvijā kompetentā iestāde finanšu un kapitāla tirgu un tā dalībnieku darbības regulējošo prasību jomā ir Finanšu un kapitāla tirgus komisija (turpmāk – FKTK). Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likuma 5. pants nosaka, ka FKTK mērķi ir 1) veicināt ieguldītāju, noguldītāju un apdrošināto personu interešu aizsardzību un 2) finanšu un kapitāla tirgus attīstību un stabilitāti, 3) kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un proliferācijas finansēšanas novēršanu. FKTK kā kompetentās iestādes mērķi sasaucas ar akadēmiskajā literatūrā paustajiem finanšu darbības regulējošo prasību mērķiem.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties