Ievads
[1] Satversmes tiesa (turpmāk – ST) 2022. gada 10. martā pieņēma spriedumu lietā Nr. 2021-24-03 "Par Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 24.18 punkta (redakcijās, kas bija spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 1. jūnijam) (turpmāk – apstrīdētā norma) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 91. panta pirmajam teikumam, kā arī 105. panta pirmajam un trešajam teikumam" (turpmāk – Lieta). Apstrīdētā norma stājās spēkā tūlīt pēc ārkārtējās situācijas beigām un veidoja daļu no tiesiskā regulējuma, kas kalpoja Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu pakāpeniskai mīkstināšanai tirdzniecības jomā.1
[2] Apstrīdētā norma pēc būtības paredzēja, ka tirdzniecības centros, kuru (a) kopējā tirdzniecības platība ir lielāka par 7000 m2 un kur (b) atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz pieci tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji (turpmāk – lielais tirdzniecības centrs), var darboties vienīgi veikali, kas tirgo noteiktu kategoriju preces. Savukārt ārpus lielajiem tirdzniecības centriem, ievērojot noteiktu apmeklētāju skaita ierobežojumu un īstenojot apmeklētāju plūsmas kontroli – prasības, kuras vienlīdz attiecās arī uz lielajiem tirdzniecības centriem un tajos esošajiem tirdzniecības dalībniekiem –, savu komercdarbību drīkstēja turpināt ikviens veikals un tirdzniecības vieta.
[3] Tādējādi apstrīdētā norma liedza lielajos tirdzniecības centros esošajiem tirgotājiem pilnībā vai noteiktā daļā – atkarībā no tā, vai tie savu komercdarbību īstenoja vienīgi lielo tirdzniecības centru telpās, – gūt ienākumus.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.