24. Maijs 2022 /NR. 21 (1235)
Tiesību prakses komentāri
Komentārs par Satversmes tiesas spriedumu lietā Nr. 2021-24-03
Mg. iur.
Linards Ābelīte
ZAB "Sorainen" jurists 

Ievads

[1] Satversmes tiesa (turpmāk – ST) 2022. gada 10. martā pieņēma spriedumu lietā Nr. 2021-24-03 "Par Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 24.18 punkta (redakcijās, kas bija spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 1. jūnijam) (turpmāk – apstrīdētā norma) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 91. panta pirmajam teikumam, kā arī 105. panta pirmajam un trešajam teikumam" (turpmāk – Lieta). Apstrīdētā norma stājās spēkā tūlīt pēc ārkārtējās situācijas beigām un veidoja daļu no tiesiskā regulējuma, kas kalpoja Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu pakāpeniskai mīkstināšanai tirdzniecības jomā.1

[2] Apstrīdētā norma pēc būtības paredzēja, ka tirdzniecības centros, kuru (a) kopējā tirdzniecības platība ir lielāka par 7000 m2 un kur (b) atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz pieci tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji (turpmāk – lielais tirdzniecības centrs), var darboties vienīgi veikali, kas tirgo noteiktu kategoriju preces. Savukārt ārpus lielajiem tirdzniecības centriem, ievērojot noteiktu apmeklētāju skaita ierobežojumu un īstenojot apmeklētāju plūsmas kontroli – prasības, kuras vienlīdz attiecās arī uz lielajiem tirdzniecības centriem un tajos esošajiem tirdzniecības dalībniekiem –, savu komercdarbību drīkstēja turpināt ikviens veikals un tirdzniecības vieta.

[3] Tādējādi apstrīdētā norma liedza lielajos tirdzniecības centros esošajiem tirgotājiem pilnībā vai noteiktā daļā – atkarībā no tā, vai tie savu komercdarbību īstenoja vienīgi lielo tirdzniecības centru telpās, – gūt ienākumus.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties