7. Jūnijs 2022 /NR. 23 (1237)
Viedoklis
Dažas piezīmes par prasības summas un piedziņas perioda norādīšanu mantiska rakstura prasībās
Mg. iur.
Viktors Makucevičs
Tiesnesis, lektors Biznesa augstskolā "Turība" 

Atbilstoši Tiesu darba datu portālā1 publiski pieejamām ziņām Latvijā visvairāk prasības tiesvedības kārtībā tiek celtas prasībās par parāda un zaudējumu piedziņu (naudas piedziņu). Šāda prasība nepārprotami atzīstama par mantisku prasību, kuras celšanai Civilprocesa likums izvirza papildu nosacījumus prasības pieteikumā norādāmajām ziņām.

Civilprocesa likuma 128. panta otrās daļas noteikumi paredz prasības pieteikumā norādāmās ziņas, tajā skaitā prasītāja pienākumu norādīt prasības summu, ja prasība ir novērtējama naudas izteiksmē, kā arī piedzenamās vai apstrīdamās summas aprēķinu (5. punkts), apstākļus, kas to apstiprina (6. punkts), kā arī atbilstošus prasītāja prasījumus (7. punkts).

Tiesu praksē jautājums par prasības summas un tai atbilstoša aprēķina norādīšanu nav viennozīmīgs, jo iepriekš norādītajām tiesību normām Latvijas tiesas dod dažādu novērtējumu, kas rezultējas pretēju lēmumu pieņemšanā līdzīgos gadījumos. Tāpēc autors atzīst par nepieciešamu izteikt savu viedokli par šo jautājumu ar mērķi veicināt vienveidīgu pieeju tajā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties