Piedziņas vēršana uz nekustamo īpašumu ir viens no piespiedu izpildes līdzekļiem, ko tiesu izpildītājs piemēro piespiedu izpildes procesā.
No Civillikuma 2076. panta izriet, ka izsole tiesas ceļā ir atsavināšanas veids, kas atbilstoši Civilprocesa likuma 611. panta trešajai daļai un 613. panta otrajai daļai noslēdzas ar tiesas lēmumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz pircēja vārda. Īpašuma izsole un īpašuma pārdošana tiek pabeigta vienīgi ar īpašuma izsoles akta apstiprināšanu tiesā. Savukārt zemesgrāmatu mērķis ir aizsargāt personu īpašuma tiesības un nodrošināt nekustamā īpašuma tiesisko apriti.
Kopš 2014. gada 1. novembra, kad pieteikumus par nekustamā īpašuma izsoles akta apstiprināšanu rakstveida procesā izskata rajona (pilsētas) tiesu tiesneši ar specializāciju zemesgrāmatu lietās, vienotā procesā tiek nodrošināta pieteikuma izskatīšana un ieguvēja īpašuma tiesību nostiprināšana zemesgrāmatā.
Būtiski, ka tiesā, saņemot zvērināta tiesu izpildītāja pieteikumu par izsoles akta apstiprināšanu, tas tiek reģistrēts divās sistēmās: Tiesu informatīvajā sistēmā un Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas nostiprinājumu žurnālā. Tas nozīmē, ka pieteikumam ir noteikta pirmtiesība uz izpildījumu pret visiem nostiprinājuma lūgumiem, kas var tikt iesniegti tiesā pēc izsoles akta apstiprināšanas pieteikuma iesniegšanas. Tātad neviena tiesība šajā laikā, kamēr tiek izskatīts pieteikums un pieņemts lēmums, nevar tikt nostiprināta pirms šī pieteikuma izskatīšanas. Līdz ar to tiesas nolēmuma izpildīšana netiek kavēta un pilnībā ir novērstas situācijas, kad pēc notikušas izsoles jaunais īpašuma tiesību ieguvējs nenostiprina savas īpašuma tiesības zemesgrāmatā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.