16. Augusts 2022 /NR. 33 (1247)
Skaidrojumi. Viedokļi
Baltijas energosistēmas balansēšanas tirgus vērienīgu izmaiņu priekšā
Dr. oec.
Olga Bogdanova
 
Dr. sc. ing.
Gatis Junghāns
 

Pašlaik Baltijas energosistēmas darbība ir cieši saistīta ar Krievijas energosistēmu, kas nodrošina sistēmas frekvences stabilitāti. Tāpēc līdz šim neatkarīga un autonoma sistēmas frekvences kontroles un balansēšanas spēja Baltijas energosistēmā nebija attīstīta. Bet plānotā atvienošanās no Krievijas energosistēmas un sinhronizācija ar Eiropas pārvades sistēmu 2025. gadā, kā arī konvencionālo termoelektrostaciju pakāpeniska ģenerācijas samazināšana, pieaugot atjaunojamo energoresursu ģenerācijai, ir galvenie iemesli, kāpēc Baltijas energosistēmā pieaugs pieprasījums pēc lielākiem un jauna veida balansēšanas resursiem. Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori līdz 2025. gadam plāno ieviest fundamentālas izmaiņas Baltijas balansēšanas tirgū, lai veicinātu balansēšanas resursu attīstību un integrāciju Eiropas balansēšanas tirgū.

Pieaug pieprasījums pēc balansēšanas resursiem

Lai energosistēma darbotos stabili un spētu nodrošināt kvalitatīvu elektroapgādi, nepārtraukti jānodrošina balanss starp mainīgo elektroenerģijas patēriņu un ģenerāciju. Elektroenerģijas balansa regulēšanas procesu sauc par balansēšanu, un tā ir viena no elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru fundamentālajām funkcijām.

Pašlaik Baltijas energosistēma strādā sinhroni ar Krievijas apvienoto energosistēmu. Baltijas valstu pārvades sistēmu operatori daļēji regulē Baltijas energosistēmas balansu, neitralizējot rupjākas patēriņa un ģenerācijas disbalansa novirzes, bet Krievijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators nodrošina, lai Baltijas energosistēmā nepārtraukti būtu precīzs balanss un stabila sistēmas frekvence.

Taču divas megatendences, kas rada izaicinājumus Baltijas energosistēmas balansēšanā, ir ģenerācijas struktūras izmaiņas un desinhronizācijas no Krievijas apvienotas energosistēmas projekts.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties