27. Septembris 2022 /NR. 39 (1253)
Tiesību politika
Valsts prezidents prasa Pašvaldību likuma otrreizēju caurlūkošanu

19. septembrī oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" ir publicēts Valsts prezidenta paziņojums Nr. 29 "Par Pašvaldību likuma nodošanu otrreizējai caurlūkošanai", ar kuru viņš informē, ka, pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 71. pantu, 2022. gada 16. septembrī ir prasījis 2022. gada 8. septembrī pieņemtā Pašvaldību likuma otrreizēju caurlūkošanu, nosūtot motivētu rakstu Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei. Turpinājumā – parlamentam adresētie Valsts prezidenta Egila Levita apsvērumi.

Saeima 2022. gada 8. septembrī pieņēma Pašvaldību likumu (turpmāk – Likums) (13. Saeimas likumprojekts Nr. 976/Lp13), kura spēkā stāšanās paredzēta 2023. gada 1. janvārī.

Jauns Likums bija ļoti nepieciešams, lai pēc īstenotās administratīvi teritoriālās reformas tiktu radīts jauns ietvars pašvaldību sekmīgam darbam savu iedzīvotāju interesēs.1 Tādēļ augstu vērtēju Saeimas un tās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas līdzšinējo lielo darbu Likuma sagatavošanā un pieņemšanā.

I

Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas laikā ierosināju, ka vietējām kopienām – pagastiem un pilsētām – jāsaglabā tiesības pašām tieši ievēlēt savus priekšstāvjus, kas, pirmkārt, varētu pārstāvēt vietējās kopienas intereses saziņā ar pašvaldību un, otrkārt, paši izlemt lokālas nozīmes jautājumus, kas skar šīs vietējās kopienas intereses.

Šāds mehānisms nepieciešams, lai nepieļautu nomaļu efektu veidošanos lielākās pašvaldībās un saglabātu vēlētāju interešu pārstāvniecību maksimāli tuvu pašām vietējām kopienām.

Tas pašvaldībās sekmētu iedzīvotāju demokrātisko līdzdalību un pilsonisko atbildību, kā arī stiprinātu pašu vietējo kopienu identitāti, kultūrvēsturisko nozīmīgumu un kopību.2

Likumdevējs šo priekšlikumu atbalstīja, Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pārejas noteikumu 11.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties