27. Septembris 2022 /NR. 39 (1253)
Skaidrojumi. Viedokļi
Draudi un vajāšana – administratīvs pārkāpums vai noziedzīgs nodarījums
Mg. iur.
Elīna Zivtiņa
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorante 

Šī gada 31. martā galīgajā lasījumā tika pieņemts likumprojekts "Grozījumi Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā"1 (turpmāk – Grozījumi). No šī gada 3. maija spēkā stājies regulējums, kas cita starpā paredz administratīvo atbildību par agresīvu uzvedību, kura traucē citas personas mieru.

Atbilstoši Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā2 (turpmāk – Administratīvo sodu likums) 11.1 pantam agresīva uzvedība, kas traucē citas personas mieru, var izpausties kā:

1) draudi radīt kaitējumu personas vai tās tuvinieku veselībai vai dzimumneaizskaramībai, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt īstenoti;

2) mantisko interešu apdraudējums, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt īstenoti;

3) personas uzmācīga vajāšana, kas izpaužas kā personas izsekošana, novērošana vai nevēlama, uzbāzīga un traucējoša saziņa ar šo personu.

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka attiecīgais administratīvais pārkāpums ir nepieciešams tāpēc, ka šobrīd ir novērojamas problēmas sīkā huligānisma kā administratīvā pārkāpuma attiecināšanā uz gadījumiem, kad 1) agresīvas darbības tiek īstenotas, klāt neesot citiem cilvēkiem; 2) ir īstenota agresija vai izteikti draudi internetā; 3) izteikti tādi draudi, kas nav kvalificējami kā draudi atņemt dzīvību vai nodarīt citu kaitējumu veselībai.3

Minētā administratīvā pārkāpuma izpausmes – draudi radīt kaitējumu personas vai tās tuvinieku veselībai vai dzimumneaizskaramībai, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt īstenoti, un personas uzmācīga vajāšana, kas izpaužas kā personas izsekošana, novērošana vai nevēlama, uzbāzīga un traucējoša saziņa ar šo personu, – pilnīgi vai daļēji bija kriminalizētas jau pirms Grozījumu izstrādes.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties