4. Oktobris 2022 /NR. 40 (1254)
Notikums
Atskats uz Satversmes tiesas starptautisko konferenci
Mg. iur.
Andrejs Stupins
Satversmes tiesas priekšsēdētāja padomnieks 
Dr. iur.
Gatis Bārdiņš
Satversmes tiesas padomnieks 
Dr. iur.
Aleksandrs Potaičuks
Satversmes tiesas padomnieks 
Foto: Aleksandrs Kravčuks

15. un 16. septembrī Rīgā norisinājās starptautiska konference "Ilgtspēja kā konstitucionālā vērtība: nākotnes izaicinājumi". Ar šādu konferences tematiku tika cildinātas tās vērtības, kuras caurvij Latvijas Republikas pamatlikumu – Satversmi – tā pastāvēšanas simts gados. Savukārt konferences rīkotāja – Satversmes tiesa – ir šo vērtību sardzē jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Konferencē piedalījās tiesneši no Eiropas konstitucionālajām un augstākajām tiesām, Eiropas Savienības Tiesas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas, kā arī pārstāvji no Eiropas Komisijas par demokrātiju caur tiesībām (Venēcijas komisija).

Lai pastāvētu Latvijas valsts, ir nepieciešama demokrātija. Savukārt valsts pastāvēšanas jēga ir cilvēks, un viens no valsts uzdevumiem ir ikkatras personas pamattiesību nodrošināšana. Tikpat nozīmīga ir arī dzīvošanai piemērota vide, jo citādi nevarētu pastāvēt nedz cilvēki, nedz valsts. Tādējādi demokrātijai, pamattiesībām un videi ir jābūt ilgtspējīgām. Ilgtspēja ir fundamentāla konstitucionālā vērtība, kas īpaši uzsvērta Satversmes ievadā, proti, "ikviens rūpējas par sevi, saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret citiem, nākamajām paaudzēm, vidi un dabu".

Konferences atklāšanā Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš uzsvēra, ka valsts pastāvēšanas pamatā ir likts ilgtspējas princips. Demokrātija, ilgtspēja, cilvēka cieņa un pamattiesību aizsardzība ir savstarpēji saistītas un cita citu pastiprinošas vērtības. Tomēr šobrīd sastopamies ar nebijušiem demokrātijas, pamattiesību un vides ilgtspējas izaicinājumiem. Demokrātija nebūt nav garantēta – tā ir jāaizsargā, un par to ir jācīnās. Pamattiesībām jāspēj funkcionēt sabiedrībā, kura mainās līdzi moderno tehnoloģiju attīstībai. Savukārt vides aizsardzībā jārod līdzsvars starp esošās paaudzes un nākamo paaudžu vajadzībām.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties