11. Oktobris 2022 /NR. 41 (1255)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesneša loma civilprocesuālajā sacīkstē
Linda Vēbere
Kurzemes apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāja 

Tiesības nav sastingusi masa, tās attīstās. Taču fundamentāli jau nekas nemainās, jo civillietu īpatnība joprojām ir prāvnieku sacīkste, kuras rezultātā tiesnesis gūst pārliecību, ka vienas puses argumenti ir spēcīgāki par otras. Šis raksts, nepretendējot uz padziļinātu sacīkstes principa zinātniski pamatotu analīzi, jāvērtē kā praktizējoša tiesneša pārdomas par tiesneša lomu civilprocesuālajā sacīkstē. Sacīkstes princips ir ciešā saistībā ar dispozitivitātes principu un izriet no tā,1 jo faktiski dispozitivitātes princips iezīmē pušu rīcības brīvības saturu, bet sacīkstes princips ir metode, ar ko to realizēt.

Tiesību zinātnē uzsvērts: "Civilprocesā, kas veidots pēc sacīkstes principa, tiesai ierādīta pasīva loma, un tiesas priekšā it kā norisinās prāvnieku sacīkste, kurā katra puse grib pārliecināt tiesu par savu taisnību. Sacīkstes principu raksturo šādas pazīmes:

  • tiesa drīkst iztiesāt lietu tikai pēc ieinteresēto personu lūguma (judex ne procedat ex officio);
  • spriedums nedrīkst pārsniegt prāvnieku prasījumus (ne eat judex ultra petita partium), t.i., tajā nevar piespriest vairāk, nekā prāvnieks lūdzis;
  • tiesa nedrīkst pati meklēt vai apsvērt spriedumā faktus un pierādījumus, uz kuriem nav atsaukušies prāvnieki (quod non est in actis non est in mundo).

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties