Tiesības nav sastingusi masa, tās attīstās. Taču fundamentāli jau nekas nemainās, jo civillietu īpatnība joprojām ir prāvnieku sacīkste, kuras rezultātā tiesnesis gūst pārliecību, ka vienas puses argumenti ir spēcīgāki par otras. Šis raksts, nepretendējot uz padziļinātu sacīkstes principa zinātniski pamatotu analīzi, jāvērtē kā praktizējoša tiesneša pārdomas par tiesneša lomu civilprocesuālajā sacīkstē. Sacīkstes princips ir ciešā saistībā ar dispozitivitātes principu un izriet no tā,1 jo faktiski dispozitivitātes princips iezīmē pušu rīcības brīvības saturu, bet sacīkstes princips ir metode, ar ko to realizēt.
Tiesību zinātnē uzsvērts: "Civilprocesā, kas veidots pēc sacīkstes principa, tiesai ierādīta pasīva loma, un tiesas priekšā it kā norisinās prāvnieku sacīkste, kurā katra puse grib pārliecināt tiesu par savu taisnību. Sacīkstes principu raksturo šādas pazīmes:
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.