18. Oktobris 2022 /NR. 42 (1256)
Viedoklis
Par Darba likuma 16. panta pirmās daļas un Civilprocesa likuma 9. panta piemērošanu
Mg. iur.
Kaspars Čerbakovs
Zvērināts advokāts 

Raksta autoram profesionālās darbības ietvaros ir radušās šaubas par Darba likuma 16. panta pirmās daļas un Civilprocesa likuma 9. panta pareizu piemērošanu, uz ko arī vērsta uzmanība šajā rakstā, balstoties uz konkrētu civillietu piemēru.

Darba likuma 1. pants noteic, ka darba tiesiskās attiecības regulē Latvijas Republikas Satversme, Latvijai saistošās starptautisko tiesību normas, šis likums un citi normatīvie akti, kā arī darba koplīgums un darba kārtības noteikumi.1 Savukārt Darba likuma 16. panta pirmajā daļā noteikts: termiņš sākas datumā vai tā notikuma iestāšanās dienā, kas nosaka šā termiņa sākumu.

Darba likuma 16. panta pirmās daļas komentāros pausts viedoklis, ka darba tiesībās atšķirībā no citiem civiltiesiskiem darījumiem termiņš sākas konkrētā notikuma iestāšanās dienā, nevis nākamajā dienā pēc tā.2

Raksta autoram konkrētu civillietu izskatīšanas procesos pirmās instances tiesā un apelācijas instances tiesā kā juridiskās personas pilnvarotajam pārstāvim darba strīdu lietās ar prasītāju – fizisku personu radās šaubas par Darba likuma 16. panta pirmās daļas un Civilprocesa likuma 9. panta pareizu piemērošanu. Proti, pārstāvot atbildētāju – juridisku personu, pirmās instances tiesā un apelācijas instances tiesā fiziskas personas prasībā par atbildētāja piemērotā disciplinārsoda atzīšanu par atceltu, autors nevēlas piekrist secinājumiem, kurus paudusi kā pirmās instances tiesa, tā arī apelācijas instances tiesa saistībā ar to, ka atbildētājs ir pārkāpis Darba likuma 90. panta ceturtajā daļā un 94. panta otrajā daļā noteikto prekluzīvo termiņu prasītāja sūdzības izskatīšanā.

 

Kura ir termiņa pirmā darba diena: atbildētāja viedoklis

Darba likuma 90. panta ceturtajā daļā ir noteikts, ka darbiniekam ir tiesības prasīt piezīmes vai rājiena atcelšanu mēneša laikā no piezīmes vai rājiena izteikšanas dienas šā likuma 94. pantā noteiktajā kārtībā. Ja, izskatot sūdzību par piezīmes vai rājiena atcelšanu, darba devējs pieņem lēmumu piezīmi vai rājienu neatcelt, darbiniekam ir tiesības celt prasību tiesā viena mēneša laikā no dienas, kad saņemts attiecīgais darba devēja lēmums.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties